Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2  3  4  ..  7
Author: Subject: καταθεση ψυχης !
aggelaki
Μέλος
**

Registered: 8/2/07
Member Is Offline

Mood: χαμενη,μπερδεμενη..
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 18/9/07 στις 23:54

Κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για την συμπαρασταση σας ..με κανετε να νιωθω οτι καποιος νοιαζεται κι για μενα ! Σημερα η μερα μου ηταν παρα πολυ χαλια,ολη μερα εκλαιγα...το αποτελεσμα ηταν να καταληξω στο φαι...πρωτη φορα μου ρθε να κανω εμετο απο αυτα που εφαγα...αηδιασα...κι ομως τωρα πηγα κι εφαγα μια κουταλια παστα οχι γιατι την ηθελα αλλα γιατι ανοιξα το ψυγειο να πιω νερο κι την ειδα..

Δεν πιστευω οτι εχω επιλοχεια καταθλιψη γιατι πανε 10 μηνες που γεννησα! Οτι εχω καταθλιψη ναι,αλλα δεν νομιζω να οφειλεται στο μεταβατικο σταδιο της γεννας !
Free πραγματι κοβω ανθρωπους απο γυρω μου γιατι πιστευω οτι δεν αξιζω ετσι που ειμαι κι πως λογω των κιλων μου ειμαι αντιπαθητικη κι δεν με συμπαθουνε!
Εμεινα μονη χωρις φιλους...μετα απο καιρο γνωρισα μια παρεα μεσα απο το νετ,εκανα μεγαλη προσπαθεια να ενταχτω στην παρεα τους κι τα καταφερα!!! Μιλουσα καθημερινα μαζι τους ,συναντηθηκαμε απο κοντα,περασα υπεροχα,πηγαιναμε κι εκδρομες κι τωρα αποτραβιεμαι κι δεν τους μιλαω οπως παλια γιατι πιστευω οτι αν με δουν οτι παχυνα κι αλλο δεν θα με θελουν...
Οσο για το συζηγο ναι ειναι διπλα μου αλλα μερικοι απο τους συγγενεις που με προδωσαν ειναι κι δικοι του !!! Οποτε καταλαβαινετε ...πηρε την θεση τους ,ουτε μια φορα δεν υποστηριξε εμενα,με αποτελεσμα να τσακωνομαστε καθημερινα..να γινονται μεγαλες φασαριες κι να λεμε ασχημα λογια ! Ξερετε πως ειναι να μπαινει στο ζευγαρι τριτα ατομα ! Καλυτερα να μπει γκομενα-ος παρα πεθερα κλπ ! Ετσι εχασα κι απο κει το στηριγμα μου κι την εμπιστοσυνη μου ! Νιωθω πια οτι μαγαπαει οπως παλια κι οτι δεν μπορω να τον κερδισω με τον τροπο μου,αφου δεν εχω τροπο πια !

Smoke βλεπω οτι δεν υπαρχει αλλος δρομος κι πως βρισκομαι σε ενα αδιεξοδο γι αυτο κι αποφασισα να παω σε εναν ειδικο,αν ημουν μονη ισως να μην με νοιαζε ακομα κι να φτανα στην τρελλα,στην παρανοια ή ακομα να εβαζα κι ενα τελος..τωρα ομως δεν ειμαι μονη..εχω ενα μωρο που εχω υποχρεωση να ειμαι καλα για να το μεγαλωσω !

Ομως ας μου πει σας παρακαλω καποιος αν ξερει πως μπορω να βρω,ντρεπομαι κιολας να παω...εχει καμια σας εμπειρια στο θεμα του ψυχολογου? Ξερει πως γινεται η ολη διαδικασια ? Στο μεταξυ θελω να μεινει κρυφο απο τον αντρα μου,κι σκεφτηκα να λεω πως παω γυμναστηριο ή κατι αλλο,εννοειτε πως θα πηγαινω παντα πρωινες ωρες που θα ειναι στην δουλεια ! Εχετε να προτεινετε καμια καλυτερη (πειστικη ) ιδεα ?

Εκανα διαιτα 15 μερες κι εχασα 15 μερες
View user's profile View All Posts By User U2U Member
Ελινα
Μέλος
**

Registered: 16/9/07
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 00:23

Δεν ξερω πως ξεκιναει η αντιστροφη μετρηση. Με καποιο τροπο το μυαλο παιρνει αναποδες. Θυμαμαι οτι μου συνεβη και εχασα 23 κιλα. Σιγουρα ενα πολυ βασικο σημειο ειναι να βρεις ποιο ειναι το προβλημα. Οταν εχεις το προβλημα εχεις και τη λυση. Διοτι βεβαια τα κιλα, η καταρρευση δεν ειναι το προβλημα, ειναι το συμπτωμα. Για καποιο λογο εχει φτασει ο εαυτος σου σ'αυτο το σημειο και αυτον τον λογο πρεπει να πολεμησεις! Ο ψυχολογος θα σε βοηθησει σε αυτο. Εγω βεβαια θα σου προτεινα ψυχοθεραπευτη και οχι απλο ψυχολογο.

Εγραψε κατι η ant που με γεμισε αισιοδοξια και στο μεταφερω: "Τελικά κατέληξα στο εξής: ναι αγαπάω τον εαυτό μου και αυτό θα του το δείξω κάνοντάς τον ευτυχισμένο. Πώς, κάνοντας προσπάθεια να ξαναγίνω όπως ήμουν πριν! Χρόνια τώρα μετά, τα κιλά αυτά ποτέ δεν τα έβαλα πίσω και ξέρεις γιατί; Γιατί θέλω να με βλέπω γελαστή και όχι να κλαίω. Θέλω να νιώθω χαρούμενη."

"IT'S THE FIRST DAY OF THE REST OF YOUR LIFE!!!!"

Life!
Τακτικό μέλος

Registered: 30/7/07
Member Is Offline

Mood: ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΚΗ!!!!
Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 00:27

Σημερα η μερα μου ηταν παρα πολυ χαλια,ολη μερα εκλαιγα...το αποτελεσμα ηταν να καταληξω στο φαι...πρωτη φορα μου ρθε να κανω εμετο απο αυτα που εφαγα...αηδιασα...κι ομως τωρα πηγα κι εφαγα μια κουταλια παστα οχι γιατι την ηθελα αλλα γιατι ανοιξα το ψυγειο να πιω νερο κι την ειδα..

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΓΕΛΑΚΙ...........ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ΟΛΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ : ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ? ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΩ.........ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ! ΟΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ........ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩς ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΟΧΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

Εμεινα μονη χωρις φιλους...μετα απο καιρο γνωρισα μια παρεα μεσα απο το νετ,εκανα μεγαλη προσπαθεια να ενταχτω στην παρεα τους κι τα καταφερα!!! Μιλουσα καθημερινα μαζι τους ,συναντηθηκαμε απο κοντα,περασα υπεροχα,πηγαιναμε κι εκδρομες κι τωρα αποτραβιεμαι κι δεν τους μιλαω οπως παλια γιατι πιστευω οτι αν με δουν οτι παχυνα κι αλλο δεν θα με θελουν...

ΚΑΛΑ ΑΠΟΡΩ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕΣ ΑΥΤΟ ..........ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕΣ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΑΝ ΗΞΕΡΑΝ ΠΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΕΙΣΑΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΜΕΡΑ - ΝΥΧΤΑ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ ............ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?
ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΑΝ ΠΑΧΥΝΩ ΚΙ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΜΙΛΑΣ?
ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ...........ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΣ!........ΤΙ ΛΕς ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ?

Ομως ας μου πει σας παρακαλω καποιος αν ξερει πως μπορω να βρω,ντρεπομαι κιολας να παω...εχει καμια σας εμπειρια στο θεμα του ψυχολογου? Ξερει πως γινεται η ολη διαδικασια ? Στο μεταξυ θελω να μεινει κρυφο απο τον αντρα μου,κι σκεφτηκα να λεω πως παω γυμναστηριο ή κατι αλλο,εννοειτε πως θα πηγαινω παντα πρωινες ωρες που θα ειναι στην δουλεια ! Εχετε να προτεινετε καμια καλυτερη (πειστικη ) ιδεα ?

ΑΝ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΚΡΥΦΟ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΝΤΟ .........ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ Ή ΚΑΠΟΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ .........ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΣΩΜΑΤΙΚΗ Π.Χ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ Ο ΔΗΜΟΣ .........ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΒΑΡΟΣ!
ΤΕΛΟΣ ΣΥΓΝΩΜΗ , ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ........(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΜΟΝΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ........)ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΑΣ ΜΕ ΣΥΓΧΧΩΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕς ΜΑΜΑΔΕς ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ ..........ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ..........ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟΤΙΜΩΡΗΣΕ ......ΚΑΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΧΑΖΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΝΟΜΙΖΟΥΜΕ .............
ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΔΕΚΑ ΜΗΝΕΣ , ΜΑΚΑΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΝΑ ΘΗΛΑΖΑΝ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ .........ΜΙΛΗΣΕ ΜΕ ΤΟΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ..........ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΕΙΣ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ , ΓΙΑΤΙ ΑΓΓΕΛΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ............ΔΕΝ ΘΑ ΛΥΣΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ................Η ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ....ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ , ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΛΑΜΑ ....(ΚΑΙ ΕΣΥ ΗΔΗ ΕΧΕΙΣ ΚΛΑΨΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!)....ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ , ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΙΟ ΑΜΜΕΣΗ ΛΥΣΗ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ( ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ) ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΟ..........
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΗΡΕΜΗ ΘΑ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ........ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΠΙΟ ΕΚ ΒΑΘΕΩΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ........ΤΩΡΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΗ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΤΡΙΒΕς........ΙΣΩΣ ΕΤΣΙ ΞΕΣΠΑΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..........
ΑΓΓΕΛΑΚΙ..............ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ...........ΞΕΚΙΝΑ ...........ΑΠΟ ΤΟ ΠΙΟ ΑΠΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΞΕΡΕΙ...........ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑΣ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ.........
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΠΗΡΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΙΛΗΣΕΣ( ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ,ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΕ ΔΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ) ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ .........
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΝΤΟ...........ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΜΑΜΑ!

ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΣΥΝΟΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!!
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 00:40

Ελινα πραγματι ειναι πολυ αισιοδοξο,μακαρι να μπορουσα να το πω κι να το εννοω κι γω..ομως ειναι ακομα πολλα αυτα που πρεπει να ξεπερασω για να φτασω σε αυτο το σημειο κι να παιρνω αυτη την δυναμη που αντλει αυτο το ελπιδοφορο μνμ !

Life εχεις δικιο στο οτι δεν πρεπει να ειναι καποια σωματικη ασκηση γιατι πραγματι θα με ανχωσει αυτο χωρια οτι θα πρεπει να εχω κι την αναλογη ενδυση!!
Τωρα οσο αφορα τον θηλασμο ειναι κατι που με ευχαριστει,βεβαια υπαρχουν κι στιγμες που δυσανασχετω κι κουραζομαι απο την ολη κατασταση αλλα οποτε λεω να το κοψω μου λειπει ! Δεν σου κρυβω οτι νιωθω κι περηφανη που θηλαζω ακομα κι αυτο με ανεβαζει καπως !
Οσο αφορα το κλαμα...η αληθεια ειναι οτι απο τοτε που εχασα τον πατερα μου δεν εχω κλαψει πολλες φορες κι οποτε μου ρχεται να κλαιω το πνιγω μεσα μου ! Γιατι ? Γιατι οποτε κλαιω ποναω παρα πολυ !!!!!!! Ετσι λοιπον εσβησα ολα εκεινα τα χρονια που υπηρχε επαψα να τα σκεφτομαι,επαψα να σκεφτομαι εκεινον για να σταματησω να ποναω !! Πιστευω πως ουσιαστικα το πενθος δεν το εχω περασει κι οτι δεν εχει φυγει απο μεσα μου !
Τωρα οσο αφορα τον γυναικολογο..αν κι ειναι απιστευτος γιατρος κι του εχω απολυτη εμπιστοσυνη...δεν τολμω να του πω ολα αυτα !! Ντρεπομαι ,ντρεπομαι πολυ να του πω οτι δεν ειμαι καλα με τον αντρα μου,οτι δεν εχουμε σεξουαλικη επαφη,οτι τρωω σαν βοδι κι πως δεν μπορω να το ελεγξω,ντρεπομαι να του πω πως ειμαι κομπλεξικη κι οτι δεν βγαινω εξω λογω των κιλων μου !!

Συμφωνω απολυτα οτι το μωρακι μου θελει μια χαρουμενη μαμα κι λυπαμαι πολυ που δεν ειμαι !!!

Life!
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 00:50

ΑΓΓΕΛΑΚΙ , ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΤΙ ΟΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΝΑΛΟΓΕς ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΕΙ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ............ΕΞΑΛΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ .........ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙΣ ................ΣΤΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ?
ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ...............ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ...........ΠΙΣΤΕΨΕΜΕ ΘΑ ΝΟΙΩΣΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΣΥ...............
ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΣΟΥ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΕΝΘΕΙΣ .........ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΤΟΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΕΙ..........
ΤΟΥ ΤΟ ΟΦΕΙΛΕΙΣ!

View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 01:01

Life μου, δεν διαφωνω σε αυτο που λες οτι θα εχει ακουσει κι αλλες περιπτωσεις κι πως θα με βοηθησει ομως δεν νιωθω ανετα να μιλησω σε κεινον,ντρεπομαι πολυ ! Στο ψυχολογο πιστευω πως θα το καταφερω 1ον γιατι δεν τον ξερω θα μου ειναι αγνωστος δλδ κι 2ον οσο να΄ναι εχει τον τροπο του να με κανει να μιλησω (χωρις αυτο να σημαινει πως ο γυναικολογος μου δεν το εχει αλλα οσο να΄ναι αλλη ειδικοτητα )

Ειμαι τοσο πολυ θυμωμενη με τον πατερα μου που εφυγε...αλλα ας το αφησουμε αυτο !

Να ρωτησω κατι...διαβαζω εδω για την βουλιμια οτι τα συμπτωματα ειναι η υπερφαγια(το εχω αυτο) κι μετα οι ενοχες κι το ασχημο συναισθημα (κι αυτο το εχω τις περισσοτερες φορες).Κι το ατομο αυτο καταφευγει στην προκληση εμετου, χρηση καθαρτικων, διουρητικων και στην υπερβολικη σωματικη ασκηση...Δεν εχω τιποτα απο τα τελευταια!
Σωστα ? Αραγε ειμαι σε φαση βουλιμιας ? Πως μπορει να το διαγνωσει κανεις ?

Tricky_Spider
Μέλος
**

Registered: 10/7/07
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 01:24

αφου δεν προκαλεις εμετο/παιρνεις καθαρτικα/διουρητικα δεν εισαι βουλιμικη.
αυτο ξεχωριζει τους παχυσαρκους (υπερφαγους) απο τους βουλιμικους.
δες το παρακατω αν δεν το εχεις ηδη κανει και νομιζω θα βρεις καποιες απαντησεις
http://www.eatingdisorders.gr/forum/viewthread.php?tid=761

smoke08
Τακτικό μέλος

Registered: 1/11/06
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 08:08

Βασικά, σημασία δεν έχει η ετικέτα, σημασία έχει ότι ανακάλυψες με τη συμπεριφορά σου απέναντι στο φαγητό, πως κάτι δεν πάει καλά μέσα σου... Τώρα, η υπερφαγία και η βουλιμία μοιάζουν ως προς την υπερβολική κατανάλωση τροφών, με τη διαφορά ότι στην υπερφαγία ο πάσχων δεν καταφεύγει σε σπασμωδικές κινήσεις για να ξεφορτωθεί τα κιλά (εμετός, καθαρτικά, υπερβολική γυμναστική ή μεγάλα διαστήματα νηστείας μετά το επεισόδιο). Πάντως, και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν αρνητικά συναισθήματα απέναντι στο σώμα, ανεξάρτητα από το βάρος που έχει ο πάσχων.

Τώρα, για αυτά που ρωτάς για τον ψυχολόγο, επειδή έχω σχετικά μεγάλη εμπειρία με ψυχολόγους, όχι μόνο για τη βουλιμία αλλά και στο παρελθόν, η διαδικασία είναι πάνω κάτω η εξής:

Κατ' αρχάς, σπάνια έχει σχέση με αυτά που βλέπεις στις ταινίες, όπου ο ψυχολόγος είναι ένας σοβαρότατος άνθρωπος με κοστούμι, που σε ξαπλώνει σε έναν καναπέ που βλέπει πλάγια και σημιεώνει σε ένα μπλοκάκι όσα του λες... Τουλάχιστον, αυτοί στους οποίους έχω πέσει εγώ μου μιλούσαν πιο πολύ σαν φίλοι και όχι σαν επιστήμονες. Βέβαια, σίγουρα θα ακούσεις και κάποιους επιστημονικούς όρους, καθώς και μερικές πιο έγκυρες συμβουλές ως προς το τι να κάνεις, αλλά και πάλι, η επικοινωνία είναι λιγότερο τυπική και περισσότερο οικεία.

Κάθε φορά που πάω στην ψυχολόγο, ξεκινάμε συζητώντας περιληπτικά όσα μου συνέβησαν όσο καιρό έχω να τη δω (συνήθως μια φορά τη βδομάδα). Της λέω αν πιστεύω ότι σημείωσα πρόοδο ή το αντίθετο. Μερικές φορές μένουμε σε πράγματα που με απασχόλησαν περισσότερο και μου δίνει συμβουλές για το τι να κάνω.

Συγκεκριμένα για τη βουλιμία τώρα, μου έχει δώσει και μερικές...ασκησούλες να κάνω, για να δουλέψουμε πάνω στην αυτοπεποίθησή μου. Π.Χ. να σημειώσω τα πράγματα που μου αρέσουν πάνω μου, τα πράγματα που δε μου αρέσουν στη ζωή μου κ.τ.λ. Μετά της τις πηγαίνω και τα συζητάμε, αλλά σκοπός αυτών των ασκήσεων είναι κυρίως να τα βλέπω εγώ και να βάζω σε τάξη τις σκέψεις μου.

Οπότε, κλείσε ένα ραντεβουδάκι (αν θες να βρεις κάποιον καλό ψυχολόγο, μπορούμε να σου στείλουμε μέσω u2u) και θα δεις, ο άνθρωπος θα προσπαθήσει να σε κάνει να νιώσεις όσο πιο άνετα μπορείς. Τώρα, αν δεις ότι δε σου ταιριάζει και ότι σε κάνει να αισθάνεσαι χειρότερα, τίποτα δε σε εμποδίζει από το να αλλάξεις ψυχολόγο!
aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 08:47

Tricky_Spider σε ευχαριστω ! Ειδα να περιγραφετε ο εαυτος μου μεσα ,κι απ'οτι διαβασα υπαρχουν κι αλλα ατομα με παρομοιες διατροφικες διαταραχες ! Ευχομαι ολοι μαζι να τις ξεπερασουμε !

smoke08 Θα ηθελα να ειναι ευκολο να μου στειλετε συστασεις για ψυχολογο ! Ησουν πολυ κατατοπειστικος στην διαδικασια κι με βοηθησες πολυ !
Ξερεις περιπου ποσο στοιχιζει μια επισκεψη ? Κι κατι αλλο,οταν πας κι εχεις πχ ραντεβου στις 7 ,περιμενεις στο σαλονακι ας πουμε με αλλους οπως γινεται σε καθε ιατρειο ή καμια σχεση ? Θελω να πω πεφτεις πανω στο προηγουμενο ασθενη ή στην επομενο ? Ειναι λογο χαζη η ερωτηση μου αλλα ντρεπομαι τοσο πολυ ....

Life!
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 08:56

Aγγελακι,συγνμωμη αλλα χτες κολλησε το pc......βασικα δεν μου ανοιγε τη σελιδα .........
Θα συμφωνησω με τα παιδια τι δεν εισαι βουλιμικη πρωτον γιατι βλεπω οτι ειναι πιο ενημερωμενα απο μενα.....και δευτερον και εγω που πηγα στο γιατρο και του ειπα οτι ειμαι βουλιμικη .....μολις τελειωσα ολο αυτο το χειμμαρο που εβγαλα απο μεσα μου ,μου ειπε δεν εισαι βουλιμικη............αλλο το να τρως ασυστολα απο ανια ,ενοχες κακη διαθεση και αλλο βουλμικη !
εξαλλου διορθωστε με αν κανω λαθος οι βουιμικοι λογω των εμετων και των καθαρτικων δεν εχουν και πολυ μεγαο σοβαρο προβλημα με τα κιλα τους...........
Απλα περνας μια δυσκολη φαση στη ζωη σου και εχεις βρει διεξοδο στο φαγητο ..........Δεν πιστευω οτι συμβαινει κατι αλλο.............
Αγγελακι αφου ντρεπεσαι να μιλησεις στο γυναικολογο σου .........ακολουθησε τη συμβουλη του smoke ............βρες ενα ψυχολογο .............αλλα ομως προσοχη οπως σωστα επισμαινει ο smoke αν δεις οτι δεν σε κανει να χαλαρωνεις να νοιωθεις ανετα ..............στον επομενο μεχρι να βρεις τον καταλληλο για σενα ............μη τα παρατησεις ..........εχει μεγαλη σημασια να εχετε τελεια επαφη να αιθανεσαι πολυ ανετα μαζι του ...............και αφου τα παιδια μπορουν και να σου συστησουν .........θα ελεγα μη το καθυστερεις καθολου ............

aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 09:23

Life ναι,το διαβασα οτι καταφευγουν σε εμετους κλπ κι πως δεν εχουν μεγαλο,συνηθως ειναι στα κιλα τους κι καμια φορα κατι λιγοτερο !

Περιμενω να μου στειλει καποιος u2u με συστασεις ψυχολογων κι θα παρω να κλεισω ραντεβου ! Στο μεταξυ υπαρχει εδω κοντα μας ενα Κ.Ψ.Μ (Κεντρο Ψυχικης Υγειας) εχω ακουσει οτι εκει δινεις ενα συμβολικο ποσο,σαφως δλδ ειναι πιο φτηνο απο το ιατρειο του ψυχολογο αλλα δεν ξερω κατα ποσο γινεται καλη δουλεια...σκεφτομαι να παρω τωρα ενα τηλ να ρωτησω...θα 'ταν ψεμα αν ελεγα πως δεν ντρεπομαι αλλα μιση ντροπη δικη μου μιση δικοι τους ,ετσι δεν ειναι ??? Θα ψαξω να βρω το τηλεφωνο κι θα παρω !

Life!
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 09:54

καμμια ντροπη Αγγελακι.........δεν εχεις τιποτα να δοκιμασεις..........απλα αν δεν νοιωσει 100% ικανοποιημενη ............τοτε συμβουλεψω τα παιδια για καποιον αλλο ψυχολογο!
ειναι πολυ βασικο να βρεις το σωστο για σενα ........
Αγγελακι ,πρεπει να σου πω οτι εχεις παρει τα πανω σου ! Φαινεται απο τον τροπο που γραφεις .........μπραβο κοριτσι μου ............ειμαι σιουρη οτι εχεις κανει ηδη το πρωτο βημα που ειναι και το βασικο για να ανατρεψεις την κατασταση σου ............

aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 10:13

Δεν πηρα τηλ...το μετανιωσα...σκεφτομαι οτι επειδη ειναι κψυ κι οχι καποιος συγκεκριμενος ψυχοθεραπευτης οτι δεν θα μου κανει σωστη δουλεια(αυτη την εντυπωση την εχω κι με τον διαιτολογο,πιστευα οτι πρεπει να ειναι καποιος γνωστος κι πολυ πολυ επιτυχημενος για να εχω αποτελεσμα στην προσπαθεια μου)
Πραγματι παντως απο τοτε που σας μιλησα νιωθω καλυτερα ως προς την αποψη οτι αρχιζομαι να αντιλαμβανομαι το τι γινεται γυρω μου κι πως πρεπει να απευθυνθω σε ειδικο για να προχωρησω παρακατω !

Ομως τελικα μηπως ειμαι μονο λογια ? Κι απο εργα τιποτα ? Μεχρι στιγμης εκτος να μιλαω κι να ζαλιζω εσας δεν εχω κανει κατι αλλο..Να! ουτε τηλεφωνο πηρα,ουτε εχω σταματησει να τρωω...χτες εφαγα κανονικα το φαγητο μου μεσημερι κι βραδυ αλλα εφαγα κι ενα προφιτερολ κι 1μιση παστα σοκολατινα !!!!!!!!!!! Προχτες ...πωπω ποσα πολλα εφαγα προχτες ....2 κομματια μεγαλα παστιτσιο,μια μπριζολα περιπου 150 γρ. με καμια 10 πατατες τηγανιτες ,2 κουταλιες τζατζικη,1 φετα ψωμι...αυτα το μεσημερι...το απογευμα..2 ποτηρια κοκα κολα κι ενα γλυκο εκμεκ...το βραδυ ?? 1 μιση πιτσα !!!!!!!!!!!!!! Παιδια τι κανω ??????? Μηπως αυτοκτονω κι δεν το χω παρει χαμπαρι ???? Τι γινεται γμτ ????????

elsa73
Νέο μέλος
*

Registered: 19/9/07
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 12:38

Καλημέρα παιδιά
εχω καιρό που σας διαβαζω και σημερα αποφάσισα να γραψω κι εγω τη δικη μου ιστορια.
Είμαι 34 χρονων, 1.75 ύψος και 98 κιλα. Τα κιλά μου τα έβαλα όπως πολλά παιδια στην τρίτη λυκείου κι απο τότε παιζουν γιο-γιο! εχω φτασει με δίαιτες και τα 82 κιλα αλλα και τα 105!
οι γονείς μου καταφεραν με την πιεση και τη γκρινια τους να με κανουν να μην τρωω τιποτα σπιτι και μολις βγαινω έξω να τρωω ό, τι βρίσκω (πιτσες, σουβλακια, γαριδάκια, κρεπες, αναψυκτικα). Ετσι όσο καιρο σπουδαζα κι εμενα μονη μου ήμουν περιπου 85 κιλα και μολις επεστρεψα στο πατρικο μου εγινα περιπου 100 με μικρες αυξομησειωσεις.
Με έκανα να νιωθω πολύ ασχημα οι δικοι μου, σκεφτειτε πως σε οικογενειακες γιορτες ετοιμαζαν τραπεζι και εμενα μου εβαζαν μπροστα σε ολους περιφρονητικα ενα ξερο κρεας απολογουμενοι σε ολους τους αλλους που ειμαι χοντρη και δεν ειμαι σαν την αδερφη μου αδυνατη. Κι ολα αυτα χωρις εγω να εχω παρει αποφαση να κανω διαιτα, κανοντας με να νιωθω μειονεκτικα και να αντιδρω. Δε σας κρυβω πως μεχρι και με την καταθλιψη διαλεχτηκα λογω αυτης της μεταχειρισης, γιατι ημουν ενοχη κι αντιμετωπιζα το κουνημα του κεφαλιου και του δαχτυλου των γονιων μου ακομα κια αν ειχα να φαω τρεις μερες κι εκανα να φαω μια μπανανα!
Ευτυχως και λόγω δουλειας και λογω εσωτερικής μου αυτοπεποιθησης (δεν ξερω απο που την αντλω χεχε) καταφερα απλα να μελγχολω χωρις να παθω καταθλιψη η να περασω φασεις βουλιμιας/ανορεξιας.
Τωρα εχω παντρευτει εδω κι ενα χρονο ενα συναδελφο μου που ειναι παρα πολυ καλοφαγας και χοντρουλης κι εκεινος και στη προσπαθεια μου να κανω ενα παιδι ακουσα απο το γιατρο την εντολη να χασω βαρος διαφορετικα δε θα μπορεσω...
Ετσι τωρα το εχω αποφασισει μεσα μου. Προς το παρον προσπαθω να ακολουθησω το μοντελο της συμβατικης διαιτας (γαλα + αυγο για πρωι, κρεας/ψαρι + σαλατα για μεσημερι, γιαουρτι+κριτσινι για βραδυ) εχοντας ομως πολλους προβληματισμους και φυσικα αγχος. Στο παρελθον έχω εμπειρία σε πολλούς τρόπους αδυνατισματος όπως χαπια, χενιψαλ, βοτανια, χημικες διαιτες, σουπες, μονοφαγιες κλπ με αποτελεσματα αλλοτε μηδαμινα κι αλλοτε πληρως αναστρεψιμα μετα τη διακοπη τους. Οπότε αυτη τη φορα σκεφτηκα να κανω κατι πιο "φυσιολογικο".
Βεβαια οι δικοι μου και πάλι επεμβαίνουν με το γνωστο τρόπο του "σου το ειχαμε πει εμεις οι καυμενοι, εχεις καταστρεψει τον εαυτο σου, εισαι αξιολυπητη, κι εμεις οι καυμενοι καναμε ο,τι μπορουσαμε... " και γενικα ειμαστε ολοι "καυμενοι" αλλα εγω δεν το βλεπω ετσι, απλα με κουραζει και με φορτιζει συναισθηματικα ολη αυτη η ιστορια.
Για να καταληξω τη διηγηση μου, πρεπει να χασω 15 κιλα, χρειαζομαι τη συμπαρασταση σας παιδια αλλα και τις συμβουλες σας και θα χαρω πολυ να ακουσω τη γνωμη σας.
ευχαριστω πολυ που δημιουργησατε αυτη την παρεα που καιρο με συντροφευει.
aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 20:17

Τελικα τηλεφωνησα αργα το μεσημερι..αφου κατασπαραξα αλλη μια παστα...ρωτησα αν θα πρεπε να κλεισω ραντεβου για να επισκεφτω κι να μιλησω με καποιον ειδικο..μου απαντησαν πως θα πρεπει να δωσω τα στοιχεια μου να με παρουν τηλ κι να κλεισω ραντεβου για να περασω απο τους γιατρους οπου θα κρινουν αυτοι κι μετα θα μιλησω με καποιον συγκεκριμενο...δεν μαρεσε κι τοσο η ολη διαδικασια..κι ετσι ειπα πως θα ξανατηλεφωνησω..οτι θελετε εσεις μου απαντησε με κανενα ιχνος ενδιαφεροντος στην φωνη της !
Ετσι απεκλεισα το ΚΨΥ κι θα ψαξω για ψυχοθεραπευτη !

Ελσα μου ποσες φορες τα εχω περασει αυτα ! Ακομα κι οταν εκανα διαιτα με διαιτολογο κι ενω μου επετρεπε να φαω πχ μια σοκοφρετα,ειχα την μανα μου ή τον αντρα μου να μου λεει "Δεν παχαινει αυτο που τρως ? Κι στο ειπε ο γιατρος ? Ε! Και να στο ειπε δεν πειραζει εσυ μην το φας !!!! Κι φτανει μην φας ολο !! Κι μην την φας ολη !!! " Κι γω οχι μονο να την φαω ολη ηθελα αλλα να φαω κι αλλες δεκα !!!
Αυτο που θα σου πω ειναι πως ειναι πολυ μεγαλο μεγαλειο να εχεις παιδι,γι αυτο σου ευχομαι πραγματικα να τα καταφερεις κι να το βαλεις ονειρο ζωης για να το πετυχεις γιατι πραγματικα το αξιζει !!!

dexa
Τακτικό μέλος

Registered: 23/3/07
Member Is Offline

Mood: ΤΩΡΑ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ!
Warnings:

[*] posted on 19/9/07 στις 22:13

Βρε αγγελακι τι εγινε βρε μανα μου και σε πηρε τοσο απο κατω?????
Εαν καταλαβα καλα μετα την γεννα εχεις πεσει με τα μουτρα στο φαι.
Δεν καταλαβα το λογο που το κανεις .Εγινε κατι που σε εχει ενοχλησει?Ηαπλα θελεις να τρως?
Οσο για τους συγγενεις που σου εδειξαν επιτελους τον πραγματικο τους ευατο ,ειναι καιρος να τους στειλεις καπου πολυυυυ μακριαααα........αντε μην πω μανα που ειμαι και εγω !!!
Οι ανθρωποι που πραγματικα σε αγαπουν ειτε φιλοι ειτε συγγενεις δεν τους αγγιζουν τα κιλα σου οσα και να ειναι.
Σου μιλαω εγω ενα ατομο που γεννησε στα 140 κιλα και μετα την γεννα τον πρωτο χρονο εγινα 155 κιλα.
Μην σκεφτεσαι και κανεις σεναρια με το μυαλο σου,τυπου τωρα που ειμαι χοντρη δεν θα με θελει κανεις και τετοιες αηδιες!!!
Οτι θα δειχνεις εξω αυτο θα εισπραττεις απο τον κοσμο.Και σιγουρα δεν θελουμε τον οικτο κανενος!!!Ετσι αγγελακι????
Οσο για τον συζηγο μην τον αφηνεις στον κοσμο του,προκαλεσε τον τσιγκλισε τον,και αμα λαχει χεστον εαν κανει τον δυσκολο και θυμησε του ποιος εγινε μανα μεσα στο σπιτι σας ,και τη σημαινει αυτο!!!
Αγγελακι περισσοτερο απο εμενα δεν νομιζω να σε νειωθει και να σε καταλαβαινει κανεις αλλος,γι'αυτο θα σου πω το εξης.
Μην τα παρατας γιατι τα 115 απο τα 155 δεν ειναι μακρια!!!
Ανοιξε αυτο το παλιοψυγειο σου το οποιο ειναι γεματο σε μονιμη βαση απο γλυκα και λιχουδιες και δωστα ολα ενα δρομο,και παγορεψε κατηγορηματικα την εισοδο τους στο σπιτι σας!!Θα πεις τον αντρα σου οτι ξεκινας διαιτα ,και πρεπει να σου συμπαρασταθει και να σε βοηθησει χωρις δευτερη κουβεντα ,ετσι ωστε να εχουμε ελπιδα να κανουμε και αλλο μωρακι αλλιως.........τρια πουλακια καθονται ......
Αναψυκτικα και τα τα σχετικα τελος ,και ξεκινας με ρεγουλα και σιγα σιγα μια σωστη διατροφη γιατι εισαι μανουλα που θηλαζει και πολυ καλα κανεις,αλλα οχι αποτομα διατα!!!
Αγγελακι ξερεις τι εκανες πριν 10 μηνες???????
ΕΦΕΡΕΣ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΜΩΡΟ!!ΞΕΡΕΙς ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ???
Τ Ο Θ Α Υ Μ Α Τ Η Σ Ζ Ω Η Σ!!!!
Μπορει να το αμφισβητησει κανεις αυτο??ΚΑΝΕΙΣ!!!

Αγγελακι προσεχε τον ευατο σου ,για να εισαι καλα και να μπορεις να προσεχεις το θαυματακι σου ,ετσι ωστε να ειναι και αυτο καλα!!
Ολοι οι αλλοι περισευουν!!!

Εδω ειμαστε ολοι για οτι χρειαστεις!!!
Θα σου γραψω εαν θελησεις μια διατροφη απο γνωστο διατολογο για μανουλες που θηλαζουν!!!

ΦΙΛΙΑ!!!!!!!!!!

ΜΕ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΤΣΑΧΠΙΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!
[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/wGCoQMk/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wGCoQMk/weight.png
[/url]
elsa73
Νέο μέλος
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/9/07 στις 09:44

aggelaki kalimera,
exw diavasei ola osa grafeis ki ena exw na soy pw!
exeis ena mwro poy gia kapoies kopeles opws egw einai to oneiro mias zwis kai eimai sigouri pws an se rwtisw tha moy peis pws einai o,ti pio omorfo soy exei tyxei aneksartita apo to opoies alles dyskolies mporeis na antimetwpizeis sti zwi soy! egw akoma kai ti douleia moy thysiazw gia ena tetoio stoxo! ayto kai mono apotelei apo mono toy ena logo gia na eisai eytyxismeni, na niwtheis pronomioyxa kai na prospatheis gia to kalytero! giati o,ti einai kalytero gia sena einai kai gia to paidi sou!
kai kati allo! o eksypnos anthrwpos einai aytos pou vlepei vraxyprothesma! mi vlepeis ta peninta kila!!! des ta deka! pes an xasw deka kila tha eimai thea!!! kai meta ksanavlepoume! deka kila pistepse me einai kati ki esy tha niwseis poly kalytera!!!
me dyo logia: na eisai perifani kai xaroumeni gia to mwro sou, gia ayto to theio dwro kai na valeis stoxo deka kilakia!! edw tha eimaste kai tha ta ksanaleme!
filia!
aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/9/07 στις 10:57

dexa οχι μονο απο κατω με πηρε αλλα με πηρε κι με σηκωσε !! (τωρα αυτο ακουστηκε κι καπως "πονηρο" αλλα δεν ειναι πιστεψτε με )
Τρωω πριν απο την γεννα,να σου πω την αληθεια στην διαρκεια της εγκυμοσυνης μαζευτηκα λιγο λογω οτι ανεβασα ζαχαρο ! Μετα την γεννα το ξεσκισα τελειως ! Τα χω ρημαξει ολα !!!
Αν πειναω ? Ναι πειναω...αλλα πιο πολυ ειμαι στεναχωρημενη,θυμωμενη,θλιμενη,νευριασμενη,απογοητευμενη κι πολλα αλλα !
Να τους χεσω ? Ναι το θελω κι το προσπαθησα αλλα δεν γινεται γιατι καποιοι απο αυτους ειναι συγγενεις του αντρα μου,οποτε οχι μονο να τους γραψω δεν μπορω ,οχι μονο τους τρωω στην μαπα αλλα τσακωνομαστε με τον αντρα μου γι αυτους ! Μπλεκονται στην σχεση μας κι εχουμε γινει κ#@^ς !!
Νιωθω οτι δεν με αγαπαει πια ο αντρας μου αλλα κι κανενας αλλος ! Οτι δεν εχω γοητεια πια ! Οτι δεν εχω καλα στοιχεια πανω μου,πως δεν ειμαι γλυκια κι συμπαθητικη !
Ουφ ! κι πολλα αλλα που δεν σας τα λεω γιατι νιωθω οτι γινομαι κουραστικη !

Ελσα μου τι να πω..δεν μπορω να πω πολλα σε μια γυναικα που κανει προσπαθειες για παιδι..ειμαι ευτυχισμενη για το παιδι μου αλλα δεν μπορω να το χαρω οπως εγω θελω ! Μαζι με τον αντρα μου αγαπημενοι κι μονιασμενοι !
Ναι μου φαινονται βουνο κι οχι μονο τα πολλα κιλα αλλα κι τα 10 μου φαινονται γιατι στην τελευταια μου προσπαθεια τα 10 εβαλα στοχο να χασω κι σε 4 μηνες εχασα μονο 5 κιλα !!! Με πολυ κοπο,προσπαθεια κι πεινα ! Κι απογοητευτηκα ακομα περισσοτερο !
Κι τωρα δυσκολευομαι να ξεκινησω παλι διαιτα κι νιωθω αδυναμη μπροστα της !

Σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση σας πραγματικα με βοηθαει !

Φιλια !

elsa73
Νέο μέλος
*

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/9/07 στις 19:24

aggelaki, ean opws les ekanes diaitoyla 4 mines ki exases 5 kila tote isws kati trexei me ti genikoteri ygeia sou, an theleis pes mou, pistepse me mporw na se voithisw...
Emena oi syggeneis toy antra moy kontepsan na mas xwrisoun kai perasa toso dyskola pou oi giatroi lene pws eksaitias ths stenoxwrias pou perasa arrwstisa ki epathe o thyreoeidis mou klp klp....
grapse tous olous!...
aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/9/07 στις 20:49

Elsa μου ,δεν ειναι κι τοσο ευκολο να τους γραψω ολους ! Ισως κι να μην θελω στο βαθος δλδ γιατι αυτους τους ανθρωπους τους αγαπησα πραγματικα κι εκεινοι με πληγωσαν με τον χειροτερο τροπο κι με πληγωνουν ακομα κι σημερα ! Επειτα οι ιδιοι ανθρωποι ειναι που μου δημιρουργουν προβληματα στον γαμο μου κι φυσικα γι αυτο φταιει κι ο αντρας μου που ειναι ανωριμος κι εξαρταται !

Παιδια τι να σας λεω...ειμαι τοσο απογιητευμενη που πιστευω πως κανενας πια δεν με θελει κι δεν με συμπαθει κι πως δεν εχω τιποτα πανω μου καλο,γλυκο κι συμπαθητικο ! Φτανει να σας πω πως καθε φορα που μπαινω εδω μεσα κι βλεπω πως καποιος απαντησε σε μενα νιωθω χαρουμενα κι πως καποιος νοιαζεται!! Αν ομως δεν εχει απαντησει κανεις με πιανει τετοια καταθλιψη κι πεφτω τοσο πολυ ψυχολογικα που μπορει να κλαψω !! Κι αρχιζω να λεω στον εαυτο μου "δεν σου απαντανε γιατι εισαι χοντρη κι δεν νοιαζονται για σενα,δεν εχεις κατι θετικο κι γλυκο πανω σου κι για αυτο εισαι μονη σου " !!

Παντως θελω να σας ευχαριστησω κι να σας πω πως πρωτη φορα λεω τοσες αληθειες μεσα μου !! Κι αυτο χαρη σε σας !!

Life!
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/9/07 στις 21:05

καλησπερα αγγελακι!!
σιγα μην δεν σου μιλησω για μερικα κιλα παραπανω !
και μην διανοηθεις και δεν μπεις ...........γιατι την εβαψες!
τωρα που μας βρηκες ............δεν σε αφηνουμε να τηνκανεις με ελαφρα πηδηματακια ............

aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/9/07 στις 21:13

Life μετα απο μερες μαυριλας με κανες να χαμογελασω ! :)

Δυστηχως δεν ειναι ολοι το ιδιο κι ακομα πιο δυστηχως δεν σκεφτονται ολοι οπως εσυ ! Κακα τα ψεμματα υπαρχοι μεγαλος ρατσισμος οσο αφορα τα κιλα !!
Μια μερα ενας πακιστανος μοιραζε φυλλαδια διαφημιστικα σε ενα φαναρι κι επειδη δεν δεχτηκα να το παρω με αποκαλεσε "χοντρη" !! Αν ημουν καμια αδυνατη με ποδι 2 χιλιομετρων κι βυζι πετρα κι λοκω χαλικακι θα μου πλενε το αμαξι με τα σαλια του που θα του τρεχανε !! Βεβαια θα μου πεις γιατι παρεξηγηθηκα ??? Αφου ειμαι !! Σωστο κι αυτο !! Αλλα κι εκεινος εδειχνε φτωχος κι πεινασμενος πως επρεπε δλδ να τον αποκαλεσω εγω ????? !!!

Life!
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 20/9/07 στις 21:58

XAXXA!!!!!!!!
EIMAI ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΥ ΤΡΕΧΑΝΕ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΗΞΕΡΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΙΠΕ !!!!!!!!!
ΜΗ ΜΑΣΑΣ!

aggelaki
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 21/9/07 στις 13:59

Quote:
Originally posted by Life!

ΜΗ ΜΑΣΑΣ!

Αυτο προσπαθω να κοψω !!!

gilie
Τακτικό μέλος

Registered: 20/9/07
Member Is Offline

Mood: ελπίζω!
Warnings:

[*] posted on 21/9/07 στις 16:27

Quote:
Originally posted by aggelaki
Quote:
Originally posted by Life!

ΜΗ ΜΑΣΑΣ!

Αυτο προσπαθω να κοψω !!!

aggelaki m'aresei to humour sou...

eisai polu glukia kai se fantazomai polu fatsa...re su xestous olous kai pare kouragio! get up, stand up!!!

Don't let the sun be the one
To change you baby
I wanna learn how to lie
If I'm to know
Cos I wanna go where the people go
Cos I'm forever lost

http://newtickers.bump-and-beyond.com/26/2641/264157.png

http://ticker.7910.org/wg__99__02QT0000-O6kMjU5aHwwMTYxMjFqaHxleHcgYWtvbWkgbmEgeGFzdw.gif
 Pages:  1  2  3  4  ..  7

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top