Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2  3  4
Author: Subject: Οστεοαρθριτιδα 2ου σταδιου στο γονατο.
Tassos67
Τακτικό μέλος

Registered: 1/9/12
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 1/9/12 στις 22:18
Οστεοαρθριτιδα 2ου σταδιου στο γονατο.

Συστηθηκα στο forum λιγο πιο πριν http://www.eatingdisorders.gr/forum/viewthread.php?tid=6113&page=1#pid234929) και τωρα γραφω το προβλημα μου. Η δουλεια μου απαιτει συνδιασμο πολυωρης ορθοστασιας, κινησης σε ανωμαλα εδαφη και καμμια φορα κι αναρριχησεις.
Ετσι το χειμωνα βρεθηκα σε μια πλαγια κι επρεπε να κανω μια μικρη αναρριχηση.Παρολα τα κιλα μου ημουν μεχρι τοτε πολυ ευελικτος.Η πιο δυνατη μυικη μου ομαδα απο παιδι ηταν παντα οι τετρακεφαλοι μου.
Ομως δεν προσεξα κι εβαλα ολο μου το βαρος στο ενα γονατο σε μεγαλη γωνια.Το γονατο ανεβηκε ψηλα μεχρι την κοιλια.Ενιωσα εναν ηπιο "πονο".Μια περιεργη αισθηση στο μπροστινο μερος του.
Εχοντας προ αμνημονευτων χρονων δυο ηπιες ρηξεις μηνισκων ηξερα πως ποναει και δεν εμοιαζε με αυτον ο πονος που ενοιωσα.
Ακομη χειροτερα επεμεινα να προσπαθω αντι να σταματησω. Υπεθεσα οτι επροκειτο περι εξαιρετικα ηπιας ρηξης μηνισκου.

Επι επταμιση μηνες ανεβοκατεβαινα σε κακοτραχαλα εδαφη κουτσαινοντας αλλοτε πολυ αλλοτε λιγο.Οταν ζεστανε ο καιρος τοτε το γονατο βελτιωθηκε πολυ.
Η επιγονατιδα επισης με βοηθησε παρα πολυ -αισθηση σταθεροτητας και λιγοτεροι πονοι- αν κι ο γιατρος το απορριπτει.
Οταν καθομουν ορθιος κι ακινητος επι ωρα και μετα επρεπε να περπατησω τοτε το γονατα μου -και τα δυο- ηταν πολυ δυσκαμπτα. Περπατουσα σαν τον...robocop. Mετα απο μερικες δεκαδες βηματα ολα ενταξει.
Οποτε ερχοταν Σαββατοκυριακο και δε δουλευα τοτε ξεκουραζοταν το γονατο. Επισης γινοταν λιγοτερο δυσκαμπτο.
Τη Δευτερα ομως που ειχα και παλι εντονη δραστηριοτητα τοτε υπεφερα. Αλλα απο Τριτη συνερχομουν και ποναγα λιγοτερο. Ομως επανερχοταν η δυσκαμψια.
Τον Ιουλιο αρχισα να ακουω...ηχητικα εφε απο το γονατο μου.Δεν ηταν σταθερα και ιδια αλλα ακουγονταν ποτε-ποτε.
Αναλγητικα δεν πηρα ποτε. Ειμαι της αποψης οτι κρυβοντας τον πονο ή την απλη ενοχληση που ενοιωθα τοτε θα μπορουσα να κανω πολυ μεγαλη ζημια. Οποτε ειχα παντα μεσα στο μυαλο μου καθε βημα που εκανα.
Δεν πηγα γιατρο παρα μονο μετα απο...επταμιση μηνες,στα μεσα Αυγουστου. Το κινητρο ηταν οτι διαβασα οτι ενας κομμενος μηνισκος που "βολταρει" στο γονατο καταστρεφει το χονδρο και δημιουργει χειροτερα προβληματα.
Μεχρι τοτε πιστευα οτι με μια αρθροσκοπηση είτε θα μου εραβαν το μηνισκο,ειτε θα τον εκοβαν και θα ησυχαζα,ειτε θα εβαζαν συνθετικο μοσχευμα κι ολα ενταξει.Αμ δε.

Πηγα λοιπον σε ορθοπαιδικο. Εκανα ακτινογραφια και των δυο γονατων σε ορθια σταση με τα γονατα αριστερο δεξι να φαινονται στην ιδια πλακα.
Αμεση διαγνωση, το πονεμενο γονατο εχει οστεοαρθριτιδα 2ου βαθμου. Το μηριαιο οστο (το επανω) εχει σχεδον κατσει στο κατω (εξ ου και τα ηχητικα εφε).
Το ετερο γονατο δειχνει ενταξει αλλα απο τη στιγμη που τοσους μηνες εχει επωμιστει την αδυναμια του πονεμενου τοτε ο γιατρος υποθετει οτι ειναι θεμα χρονου να ακολουθησει κι αυτο την ιδια πορεια.
Εκανα και μαγνητικες. Δεν ηταν και τοσο καθαρες λογω...πληθωρας λιπωδους ιστου. Εδειξαν ομως οτι οι μηνισκοι ειναι ενταξει οπως κι ολοι οι τενοντες. Βρισκομαι μεν σε αρχικο σταδιο αλλα η ζημια εχει ηδη γινει και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ!!!
Η μηχανη εχει πολλα αλογα αλλα το σασι παραφορτωθηκε και δε σηκωσε τα πολλα γκαζια και...κοπηκε.
Το μονο που κατα τον γιατρο μπορω να κανω ειναι να μην επιβαρυνω το γονατο μου με σκαλες και...να αδυνατισω. "Αντε καλε! Ευχαριστω για τις οδηγιες!"
Ο γιατρος τελειωσε εκει. Βασικα επεδεικνυε αδιαφορια, βαρυς κι ασηκωτος. Μου ειπε οτι αν ημουν στις ΗΠΑ κανεις ορθοπαιδικος δεν θα ασχολουνταν μαζι μου. Θα με εστελναν σε ιατρο παχυσρακιας.
Εγω ομως ειχα παει ηδη διαβασμενος απο το ιντερνετ και του ειπα για συγκεκριμενες ασκησεις αλλα και τις ενεσεις...λαδιου οπως μου τις ονοματισε αργοτερα εκεινος.Κι αυτος απλα ενεκρινε τα λεγομενα μου.
Και τελικα παραδεχτηκε οτι οι ενεσεις...λαδιου θα με κανουν αλλο ανθρωπο αλλα να μην επαναπαυθω και αμελησω οτι πρεπει να αδυνατισω. Επισης οτι κανει απο αυτες συνεχεια σε πολυ κοσμο.
Αλλα μονο οταν "ρωτησα" αν θα βοηθουσαν ανοιχτηκε. Ειδαλλως δεν ειχε ενεσεις για τον χοντρο. Λες και τις πληρωνει απο την τσεπη του. Λες και ειναι του δημοσιου. Ιδιωτης ειναι και πληρωνεται με μετρητα.

Ετσι λοιπον ανεβαινω και κατεβαινω απο τον 1ο οροφο που μενω χρησιμοποιωντας ανελκυστηρα. Μεχρι την επισκεψη στο γιατρο πηγαινα απο τις σκαλες -αν και πονουσα.
Αλλα στη δουλεια συνεχιζω υποχρεωτικα την ορθοστασια σε εναλλαγη με τις κακοτραχαλες πορειες που κανουν τα σκαλοπατια να μοιαζουν με περιπατο. Αν αρνηθω,θα πρεπει να παραιτηθω. Οποτε καταλαβαινετε γιατι δηλωσα mood Shocked.

Ελπιζω οι ενεσεις υαλορουνικου νατριου να συντηρησουν το γονατο μου και να επιβραδυνουν την τρεχουσα ραγδαια καταστροφη του χονδρου. Καποιος,καποια εχει εμπειριες να μοιραστει;
Αυτες γινονται απευθειας μεσα στον αρθρικο θυλακα και λειτουργουν ως λιπαντικο. Αλλα σε καμμια περιπτωση δεν αναστρεφεται η ζημια ουτε ειναι αποτελεσματικες οσο θα μπορουσαν αν ημουν αδυνατος.
Το τριτο και τελικο σταδιο περιλαμβανει πατεριτσες. Τοτε η μονη λυση ειναι αρθροπλαστικη.

Απο τοτε που συνειδητοποιησα οτι "μπρος γκρεμος και πισω ρεμα" επαθα τετοιο σοκ που τρωω με το ζορι. Δεν κανω διαιτα. Με υποχρεωνω να τρωω για να αντεξω στη δουλεια και να μην λιποθυμισω.
Αδυναμια και ζαλαδες εχω. Δεν νοιωθω ουτε λαιμαργια αλλα ουτε και πεινα. Βρισκομαι σε κατασταση που ειχα ξαναπερασει πριν εναμιση ετος οταν αγαπημενο μου ατομο ηταν στα προθυρα θανατου στην εντατικη.
Παρολη την κουραση κι ενω δεν ειχα ποτε προβλημα υπνου,τωρα εχω αϋπνιες.

Το 2007 οταν ημουν 30 ετων και ζυγιζα 120 κιλα με ειχε ρωτησει ενας γιατρος αν θελω να ζησω μεχρι τα 40.
Τωρα ειμαι 45 ζυγιζω 150 εχω αιματολογικους δεικτες εντος οριων ή ακομη και απολυτα φυσιολογικους, αλλα επαθα κατι για το οποιο δεν ειχα ενημερωθει απο μονος μου ή απο γιατρο οτι θα μπορουσε να συμβει και το οποιο δεν επιδεχεται θεραπειας.
Παντα φοβομουν μην εμφανισω διαβητη ή χαλασουν τα νεφρα μου. Και το βρηκα απο το γονατο μου.

Προσοχη στους μυοσκελετικους πονους. Δεν ειναι μονο ο διαβητης και τα καρδιαγγειακα.
Η οστεοαρθριτιδα γονατου δεν ειναι καποια ακατανοητη ορολογια αναμεσα στα ψιλα γραμματα ιατρικης κατηχησης παχυσαρκων ατομων.
View user's profile View All Posts By User U2U Member
Mak
Θαμώνας

Registered: 1/4/11
Member Is Offline

Mood: "things do not change, we change"
Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 10:06

γεια σου Τάσο και καλώς ήρθες στο φόρουμ, χαίρομαι που αποφάσισες να γράψεις για τα θέματα σου γιατί άλλο είναι να διαβάζεις τις εμπειρίες άλλων ανθρώπων και σίγουρα διαφορετικό και πιο ωφελιμο να επικοινωνείς μαζί τους και για ό,τι σε αφορά.
Τα μυοσκελετικά/ορθοπεδικά προβλήματα είναι μεγάλο ζόρι, όσες φορές μου έχουν τύχει, έχω καταλάβει στο πετσί μου τι τεράστια διαφορά έχουν με του άλλους πόνους και πόσο δυσλειτουργικούς μπορούν να μας κάνουν. Ένα παράδειγμα θα σου πω, μετά το βαριατρικό μου χειρουργείο ούτε με ένοιαζε καθόλου για τις τομές μου αλλά για την κρίση αυχενικού(χρόνιου) που με έπιασε αμέσως μετά την επέμβαση, σφάδαζα, κλαυθμός και οδυρμός.
Είναι πολύ σοβαρό αυτό που ζεις και καλά κάνεις και το σκέφτεσαι με τόση περίσκεψη και προβληματισμό, ο αδερφός μου έχει εμφανίσει παρόμοιο πρόβλημα στα χέρια, δλδ. έχουν φαγωθεί οι χόνδροι και τα οστά τρίβονται μεταξύ τους προκαλώντας του σε καθημερινή βάση αφόρητους πόνους και μεγάλη αγωνία για πόσο θα μπορεί να συνεχίσει να χρησιμοποιεί τα χέρια του για να δουλεύει-σημειωτέον κάνει χειρωνακτική εργασία.
Στο άλλο σου ποστ έγραψες ότι μετά από το διάβασμα εδώ, κατάλαβες ότι το γαστρικό μανίκι δεν σου ταιριάζει. Νομίζω πως ένας καλός γιατρός που θα λάβει υπόψιν το διατροφικό και ιατρικό σου προφίλ θα σε κατευθύνει στη σωστή επέμβαση αν τελικά πάρεις αυτήν την απόφαση. Το ότι δεν τρως γλυκα είναι βέβαια εξαιρετικό και από αυτήν την αποψη σε κάνει ιδανικό υποψήφιο για τη sleeve
αλλά φυσικά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που συνυπολογίζονται, εσύ και ο γιατρός ξέρετε καλύτερα.
Από την προσωπική μου εμπειρία να σου πω ότι έκανα επέμβαση όταν πια εξάντλησα τα ψυχικά μου αποθέματα , ήμουν 100% σίγουρη ότι δεν αντέχω να κάνω δίαιτες, ότι όδευα με μαθηματική ακρίβεια στο ναδίρ από όλες τις απόψεις. Ευτυχώς δεν είχα προλάβει να εμφανίσω σοβαρά παθολογικά προβλήματα, μόνο άπνοια είχα. Ξέρουμε όμως ότι είναι θέμα χρόνου η παχυσαρκία να χτυπήσει παντου, διαβήτη, πίεση, καρδιά, μυοσκελετικά και ούτω καθεξής.
Σου εύχομαι όποιο δρόμο και να διαλέξεις, είτε με διατροφή είτε με επέμβαση, αν έχεις μόνο θετικά αποτελέσματα και ανακούφιση -στο βαθμό που γίνεται -του ορθοπεδικού σου προβλήματος ώστε η επαγγελματικη ζωή σου να συνεχιστεί χωρίς εμπόδια.
Εδώ είμαστε για να τα λέμε!

SLEEVE GASTRECTOMY 23/5/2011

http://swlf.lilyslim.com/lv4op3.png
Ninap
Τακτικό μέλος

Registered: 29/6/12
Member Is Offline

Mood: :D Όντως οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί….. Οι καλοί ωριμάζουν… οι κακοί ξινίζουν….!
Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 11:04

Καλημέρα και από μένα Τάσο. Δυστυχώς και εγώ παλεύω με την οστεοαρθρίτιδα εδώ και χρονια. Έχω οστεοαρθρίτιδα στα δάχτυλα τον χεριών και στα δάχτυλα τον ποντιων και τώρα άρχισε να επεκτείνεται και στους αστραγάλους και στους καρπούς. Επίσης έχω χρονια προβλήματα πόνου στην σπονδυλική μου στήλη, στη μέση μου και γενικά στην πλάτη μου. Αυτά ελάφρυναν λίγο με φυσιοθεραπεία και συνεχίζω να κάνω τις άσκησις μου ακόμα και σήμερα (τώρα όχι γιατί μόλις βγήκα από το νοσοκομείο εχθές μετά από επέμβαση γαστρικού bypass).

τα παυσίπονα βοηθάνε λίγο την κατάσταση αλλα μην νομίζεις πως θα λύσουν το πρόβλημα του πόνου./ ποντιων ήταν τώρα που ήμουν στο νοσοκομείο και η μορφίνη με αλλα παυσίπονα έρεαν άφθονα. από προχθές που μου βγάλαν τους ορους και δεν μου τα έδιναν πλέον παρα μονο "παυσπονο" τύπου ντεπόν ο πόνος επέστρεψε. Η μοναδική φορα μετά από χρονια που δεν είχα πόνο στα δάχτυλα χεριών δεν ξέρω αν έχεις και "πρισκιμο" ταυτόχρονα στο γόνατο, εγώ έχω και από αυτό. Επίσης έχω διαβήτη (από 27 χρόνο)(ινσουλινοεξαρτώμενο), χοληστερίνη/ τριγλυκερίδια (από 18 χρόνο)και αλλα προβλήματα υγείας..ΟΛΑ αυτά τα προβλήματα σχετίζονται με την παχυσαρκία. Οποτε σου λέω να σκεφτείς σοβαρά την επέμβαση όμως να συζήτησις με γιατρούς πολλούς για να πάρεις την απόφαση σου...

μετά από τα τόσα χρονια με προβλήματα υγείας και τόσους γιατρούς που έχω γνωρίσει συμπεριφορές σαν αυτόν που είδες τον γιατρό, τις απορρίπτω άμεσα...πρέπει να τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου και να είναι γιατρός με katanoisi.tin έχω πατήσει στην αρχή και μιλάω εκ πείρας (έμενε αγιάτρευτο το ζάχαρο μου και ο θυρεοειδής μου για να με δόση "χενικαλ" να αδυνατίσω και μάλιστα ήταν πολύ γνωστός ενδοκρινολόγος στη Θεσσαλονίκη).

Αν οι επιγονατίδες σε βοηθάνε να τις φοράς και μην ακούς κανέναν..αυτός δεν είναι στο σώμα σου να καταλαβαίνει αν κάτι σε βοηθάει η όχι..επίσης να πας σε άλλον γιατρό..αυτός μου φαίνεται "μακακας" ;)

ελπίζω σύντομα να μας πεις νέα σου, και σου εύχομαι κουράγιο γιατί πραγματικά θα το χρειαστείς.

http://www.ticker.7910.org/wg__65__02-C00000g41MDAwMDEyanwwMTk4bHwmIzk0NTsmIzk1NDsmIzk3MjsmIzk1NjsmIzk0NTs.gif

γαστρικό bypass κατά roux en Y 29/08/2012

Tomorrow is another day.

Το χειρουργείο μου η απάντηση μου στα 25 χρόνια δίαιτας, διατροφής, πόνου, κακής υγείας. Ο δυνατός τρώει τον αδύναμο στη φύση αυτός είναι ο κύκλος της ζωής και για αυτό τρώμε κρεατάκι!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=7i0QCzRw900
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 17:42

@Mak Το γαστρικο μανικι ειναι η μονη βαριατρικη επεμβαση που μου ταιριαζει απλα οι τωρινες συνθηκες ζωης μου δεν μου την επιτρεπουν. ΕΙδα στο forum καποια προαπαιτουμενα που για την ωρα δεν τα πληρω,οποτε...Γλιτωσα την ματαιη ιατρικη επισκεψη. Θα επιανα πατο ψυχολογικα αν εφτανα μεχρι το γιατρο για να καταλαβω οτι δεν πρεπει να κανω (καμμια) επεμβαση. Απο το sticker σου ομως βλεπω οτι εσυ τα καταφερες! Μπραβο σου!
@Nipap Καλη αναρρωση να εχεις απο το χειρουργειο σου. Αφου εκανες το μεγαλο βημα τωρα θα ερθει και η επιβραβευση. Σου ευχομαι ολοψυχα με καθε κιλο που χανεις να βελτιωνεται η υγεια σου και η ποιοτητα ζωης σου και να το απολαμβανεις.
Ninap
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Mood: :D Όντως οι άνθρωποι είναι σαν το κρασί….. Οι καλοί ωριμάζουν… οι κακοί ξινίζουν….!
Warnings:

[*] posted on 2/9/12 στις 20:44

Τάσο μου ήδη το ζάχαρο μου ρυθμίσετε σωστότερα με πολύ πολύ λιγότερη ινσουλίνη έβαζα 50 μονάδες 3 φορες τι μέρα την γρηγορη και τώρα βάζο 10 μονάδες δυο φορες τι μέρα ;) είναι απίστευτο το ότι δεν πεινώ πια :D το λέω και δεν το πιστεύω!!!!!!!!!!

http://www.ticker.7910.org/wg__65__02-C00000g41MDAwMDEyanwwMTk4bHwmIzk0NTsmIzk1NDsmIzk3MjsmIzk1NjsmIzk0NTs.gif

Tomorrow is another day.

Το χειρουργείο μου η απάντηση μου στα 25 χρόνια δίαιτας, διατροφής, πόνου, κακής υγείας. Ο δυνατός τρώει τον αδύναμο στη φύση αυτός είναι ο κύκλος της ζωής και για αυτό τρώμε κρεατάκι!!!!!!

stelios
Τακτικό μέλος

Registered: 26/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 22/9/12 στις 07:07

Τάσο,δεν μπορείς να ξέρεις αν σου ταιριάζει το μανίκι καθώς παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο το ποια επέμβαση ταιριάζει σε ασθενή.Χωρίς να ξέρω το δμσ σου, με το πρώτο άκουσμα του βάρους,το πιθανότερο είναι ότι δεν σου ταιριάζει το μανίκι.Ενδεικτικά,εγώ στα 153 κιλά που χειρουργήθηκα, ο γιατρός επέλεξε χολοπαγκρεατική εκτροπή,αν είχα κάνει μανίκι,θα ήμουν τώρα ξανά τα ίδια κιλά.Αν ήταν γιατρός 'άσχετος', μανίκι ή δακτύλιο θα μου είχε κάνει αδιαφορώντας για τα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου.Απλά υπάρχουν πολλοί γιατροί που κάνουν αυτό που ξέρουν ή νομίζουν ότι ξέρουν, ακόμα και με λάθος χειρουργικό τρόπο, ενώ δεν ταιριάζει στο προφίλ του ασθενή.

Μη μιλάς ποτέ για τον εαυτό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου....
Χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη Roux n Y 11.05.07
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών
Από 153 κιλά-->97
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 23/9/12 στις 22:58

Στελιο,εχω ριξει πολυ διαβασμα για το τι σημαινει καθε ειδος επεμβασης. Τι αλλαζει στην φυσιολογια, τι κινδυνους εγκυμονει, τι μακροχρονιες μετεγχειρητικες απαιτησεις συνεπαγονται και σε ποιες περιπτωσεις παχυσαρκων απευθυνονται. Η μονη που ειμαι διατεθειμενος να κανω ειναι το γαστρικο μανικι. Οταν ερθει η ωρα και παω σε γιατρο και μου γνωματευσει οτι δεν μου κανει τοτε προτιμω να μεινω ετσι ή να αναλαβω προσωπικα την ευθυνη για το μανικι κι ας διαφωνει ο γιατρος.
Παντως εχω ενα πολυ μεγαλο συν για το μανικι. Τρωω εξαιρετικα σπανια γλυκα ή γενικα οτιδηποτε εχει σχεση με ζαχαρη, σιροπια κλπ. Κι ενα τεραστιο μειον. Μου αρεσουν τα "λαδια" και οι σαλτσες.
ΔΜΣ ειχα 49!!! Ειμαι 1.75, 45 ετων και στις 21 Αυγουστου ζυγιζα 151 κιλα.
Σημερα 23/9 ζυγιζω 136 κιλα (ΔΜΣ=44) και ειχα και δυο εβδομαδες στασιμοτητα στα 139.

Εξαιρετικα αποτομη πτωση γιατι απο την ημερα που αντεληφθηκα οτι "παω για μετωπικη με τοιχο" βρισκομαι σε κατασταση ΠΑΝΙΚΟΥ. Ειδικα τις πρωτες μερες ετρωγα με το ζορι για να μην λιποθυμησω.
Εχω κοψει μαχαιρι οτιδηποτε φτιαχνεται με αλευρι, τα τηγανητα, τις πατατες και τα πολλα λαδια. Τρωω απο ΟΛΑ τα υπολοιπα αλλα με δογμα "φαε την ποσοτητα που τρωει καποιος που ζυγιζει 70 κιλα" δηλαδη,οσο θα επρεπε να ζυγιζω εγω. Ουτε ειδικες διαιτες, ουτε μετρημα θερμιδων.
Ο τροπος που τρωω σημερα αντιλαμβανομαι οτι ειναι οπως θα πρεπει να τρωω απο δω και περα εφ'ορου ζωης. Τερμα τα ψεμματα. Οταν οι κοπελες του φορουμ που εχουν κανει εγχειριση τρωνε σαν περιστερακια κι αντεχουν παιδια, δουλεια και σπιτι τοτε μπορω κι εγω. Ή αλλαζω ή γινομαι MD House. Criple.
Αυτο που με ανησυχει πολυ ειναι το οτι δεν πειναω ουτε νοιωθω στερηση! Ευπροσδεκτο μεν αλλα με φοβιζει δε.
Παντως δεν στερουμαι ουτε τους γυρους, ουτε τα μπιφτεκια στα καρβουνα, ουτε τα σουβλακια και τα κεμπαπ αλλα ουτε και τα τυρια. Ομως πιτες, πατατες και ψωμακια με λαδι απο τα σουβλακια πανε στις κοτες του γειτονα ή στις γατουλες της γειτονιας (και ειδικα για σημερα στα ψαρια).

Παρολα ταυτα για την ωρα η πορεια της υγειας των γονατων μου (τωρα αρχιζει να χαλαει και το καλο γονατο) ειναι εφαμιλλη της πορειας της ομαδας μου της ΑΕΚ. Κατα διαολου.
Συμφωνα με τον ορθοπαιδικο πρεπει (επειγοντως λεω εγω) να πεσω κατω απο τα 120. Γιατι αλλιως αντι για γαστρικο μανικι με βλεπω για αθροπλαστικη γονατων.
stelios
Τακτικό μέλος

Registered: 26/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/9/12 στις 16:15

Τα διατροφικά που λες ισχύουν,όμως επειδή κάθε επέμβαση έχει άλλο μηχανισμό λειτουργίας,σε μεγάλο δμσ το μανίκι δεν μπορεί να σε κατεβάσει εκεί που πρέπει ούτε και να σε διατηρήσει επί μακρόν.Τώρα που είσαι βέβαια στα 136 είσαι πιο κοντά στο μανίκι με βοηθό ότι δεν τρως γλυκά.Τα λιπαρά όμως θα πρέπει να τα διαγράψεις σχεδόν από τη διατροφή σου.Κι ο Μαμαλάκης για τα γόνατα ξεκίνησε και με επέμβαση παχυσαρκίας κατέληξε :)

Μη μιλάς ποτέ για τον εαυτό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου....
Χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη Roux n Y 11.05.07
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών
Από 153 κιλά-->97
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
faidra7
Μέλος
**

Registered: 14/1/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/9/12 στις 18:52

Τάσο καλησπέρα,
Πριν από 2 χρόνια διαγνώστηκε χονδροπάθεια επιγονατίδας 2ου βαθμού στο δεξί μου γόνατο και πρώτου βαθμού στο αριστερό (το οποίο άρχισε σταδιακά να χειροτερεύει σε προσπάθεια αντιστάθμισης της αδυναμίας του δεξιού). Άλλαξα 2-3 ορθοπεδικούς μέχρι να βρω κάποιον που μου μίλησε για τις ενέσεις υαλουρονικού νατρίου. Μέσα σε 3 μήνες είχα τρομερή βελτίωση με τις ενέσεις και τώρα πια με πρόσφατη μαγνητική που έκανα φάνηκε ότι έχει γυρίσει σε χονδροπάθεια πρώτου βαθμού και στα 2 γόνατα. Το βάρος μου είναι φυσιολογικό, ωστόσο έκανα καθημερινά για τρεις μήνες ισομετρικές ασκήσεις ενδυνάμωσης των τετρακεφάλων και φορούσα ειδική επιγονατίδα πάντα όταν επρόκειτο να αθληθώ ή να καταπονήσω τα γόνατα.
Στην οστεοαρθρίτιδα οι ενέσεις υαλουρονικού έχουν επίσης πολύ καλά αποτελέσματα απλώς μπορεί να χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να δεις πολύ καλή βελτίωση. Αν τις κάνεις τακτικά, στη συχνότητα που σου συστήνει ο γιατρός σου και όχι μόνο όταν νιώθεις ενοχλήσεις θα νιώσεις από την αρχή ανακούφιση αλλά θα δεις με τον καιρό τη μεγάλη διαφορά. Επίσης οι ασκήσεις ενδυνάμωσης τετρακεφάλων είναι πολύ χρήσιμες και στην δική σου περίπτωση, το έχεις ήδη διαβάσει αυτό, μην τις αμελείς. Για τις κακοτράχαλες πορείες που αναφέρεις ότι είσαι αναγκασμένος να κάνεις λόγω της δουλειάς σου ίσως να σε βοηθούσε ένα μπατόν- αυτές οι «μαγκούρες» που έχουν οι ορειβάτες για να προστατεύουν τις αρθρώσεις τους και να τις αποφορτίζουν. Πολύ χρήσιμο είναι και ένα ζευγάρι καλά αθλητικά παπούτσια που απορροφούν τους κραδασμούς σε ανώμαλα εδάφη. Όλα βοηθάνε, ότι μπορείς να κάνεις από πλευράς σου κάνε το!
Τέλος αναφορικά με το σημαντικότερο, το αδυνάτισμα, τα έχεις πάει περίφημα ήδη. Από όσο διαβάζω στο φόρουμ άτομα που έχουν κάνει σλιβ χάνουν 10-13 κατά μέσο όρο τον πρώτο μήνα της επέμβασης. Εσύ έχεις χάσει 15 χωρίς την επέμβαση και συνεχίζεις. Σε μόλις δύο-τρεις μήνες ακόμα, αν συνεχίσεις έτσι με τη διατροφή θα έχεις αποφορτίσει τα γόνατά σου από ένα μεγάλο βάρος και τα κιλά που θα μένουν για να χαθούν δεν θα είναι πια και τόσο καταστρεπτικά για τα γόνατα όσο ήταν τα κιλά με τα οποία ξεκίνησες. Έχουμε παραδείγματα ατόμων στο φόρουμ που έχασαν ένα διόλου ευκαταφρόνητο αριθμό κιλών σε πολύ καλό χρονικό διάστημα χωρίς επέμβαση και καταφέρνουν να τα διατηρήσουν. Πιστεύω πως κι εσύ θα το καταφέρεις και νομίζω πως η πάθηση του γόνατος αν και σε τρόμαξε, σου έκανε ταυτόχρονα και ένα τεράστιο καλό! Ίσως να ήταν αυτή η σλιβ που σου χρειαζόταν για να αναθεωρήσεις τον τρόπο ζωής σου σχετικά με τη διατροφή!
Ακόμα και στην περίπτωση της αρθροπλαστικής τα εμφυτεύματα είναι πλέον εξαιρετικής ποιότητας και οι ασθενείς αποκτούν και πάλι πλήρη κινητικότητα χωρίς πόνους. Η μετεγχειρητική περίοδος διαρκεί μερικούς μήνες, αυτό που λέω όμως είναι ότι παλιότερα που δεν υπήρχε αυτή η τεχνολογία εμφυτευμάτων οι άνθρωποι ήταν καταδικασμένοι σε μια ζωή με πόνο και μειωμένη κινητικότητα. Δεν έχεις πάθει κάτι που δε διορθώνεται έστω και χειρουργικά, πριν όμως φτάσεις να βλέπεις αυτές τις προοπτικές συνέχισε την πολύ καλή προσπάθεια που κάνεις ήδη και εύχομαι να δεις σύντομα τα αποτελέσματα που περιμένεις. Καλή συνέχεια. :thumbup:

Το μόνο που στέκεται ανάμεσα σε αυτό που είσαι και σε αυτό που θέλεις να είσαι, είναι αυτό που κάνεις.
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 24/9/12 στις 22:44

Στελιο αν ξαναγυρισω στα παλιες συνηθειες τοτε δεν βλεπω αλλη λυση απο την επεμβαση.
Αλλα για την ωρα αντεχω ακομη. Παλια και η λεξη μονο "διαιτα" με εκανε να νοιωθω στερηση.
Τωρα μενω νηστικος για πολλες ωρες αν δεν μπορω να βρω φαγητο οπως το θελω και δεν νοιωθω στερηση μα ουτε καν πεινα;!
Κι απο πειρασμους δεν καταλαβαινω τιποτα. Μου τηγανιζαν με αγουρελαιο στις 21:00 φρεσκιες πατατες απο μπαξε μετα απο 8 ωρες ασιτιας κι ενω η μυρωδια σκοτωνε δεν τις ακουμπησα καν. Μου προσφερανε για φαϊ οτιδηποτε απο τις παλιες κακιες μου συνηθειες κι αρνιομουν. Νομιζανε οτι εκανα μουτρα. Δυστυχως κανενας και καμμια απο οσους εμαθαν το προβλημα μου δεν μπορεσε να καταλαβει ποσο απελπισμενος ειμαι και ποσο σοβαρη ζημια εχω παθει.

Φαιδρα σε ευχαριστω. Πηρα λιγο κουραγιο. Δυστυχως η απωλεια απο εδω και περα βλεπω να ειναι της ταξης του κιλου την εβδομαδα. Εχει αλλαξει ο μεταβολισμος μου κι εχει προσαρμοστει στις λιγοτερες θερμιδες.
Οσο για την αρθροπλαστικη ειναι να μην φτασει κανεις εκει. Πρεπει να βρεθει ο σωστος χειρουργος, το σωστο εμφυτευμα, να γινει σωστη δουλεια, να μην μπλεξεις με μετεγχειρητικες θρομβωσεις και λοιμωξεις, να εχεις πολυ χρημα για αποκατασταση κινησης κι επισης για να ζησεις ολο τον καιρο που δεν θα δουλευεις.
Ninap
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 27/9/12 στις 19:12

έχω σοβαρό πρόβλημα μετά την επέμβαση να πάρω την θεραπεία μου για την οστεοαρθρίτιδα..ρώτησα λοιπόν εδώ τον γιατρό μου για το υαλουρονικο νάτριο και δεν το έχουν στην λίστα με τα φάρμακα που υπάρχουν εδώ...ίσος και το google να έκανε λανθασμένη μετάφραση..πως στο καλο να το βρω στα ολλανδικά όμως?

:(:(:(:(:(:(:(:(

Tomorrow is another day.

Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 27/9/12 στις 23:33

Αχ, βρε Νινα! Εχω συνηθισει να διαβαζω μηνυματα ενθουσιασμου απο εσενα και να ανοιγει η καρδια μου με τη χαρα σου.

Η ακριβης ονομασια του ειναι Υαλουρονικο Οξυ (αλλα δεν καιει) και ειναι το ασφαλες υποκαταστατο του...bottox που κανετε εσεις οι γυναικες στο προσωπο.

Η καθε μια ενεση εχει περιπου 36 ευρω και η εμπορικη ονομασια της στην Ελλαδα ειναι HYALART.
Η συνθεση της ειναι Hyaluronate acid sodium salt 20mg.
Η κατοχυρωμενη ονομασια της απο την εταιρια που την παραγει ειναι Hyalectin.
Ειναι...μονοπωλειο μιας Ιταλικης φαρμακευτικης εταιριας, της Fidia Farmaceutici SpA

Για το γονατο υπαρχει και ενεση μιας εφαπαξ δοσης (αντι για πεντε), θεωρειται καλυτερη αλλα κοστιζει...300 ευρω!

Εγω εχω κανει ηδη τεσσερις ενεσεις κατευθειαν μεσα στον αρθρικο θυλακα στο γονατο μου!
Μια την εβδομαδα, συνολικα πεντε κι αυτο κατα το γιατρο καθε οκτω μηνες με ενα χρονο.
Μεχρι τωρα δικαιολογουνταν και οι πεντε προβλεπομενες ενεσεις απο το ταμειο μου (ΤΥΜΕΔΕ, τεως ΤΣΜΕΔΕ).
Αλλα τωρα ο ΕΟΠΥΥ (που σημερα εμαθα οτι θα υπαχθουμε και μεις) θα δικαιολογει απο δω και περα μολις τρεις οπως μου ειπε ο ορθοπαιδικος.
Βεβαια εσυ εισαι Ολλανδια κι εκει προφανως ισχουν αλλα πραματα ομως μπορει να το διαβασουν κι αλλοι ενδιαφερομενοι.

Ποναει στη φαση της εισοδου στο δερμα. Αλλα πρωτα εγχυει ξυλοκαϊνη και μετριαζει ο πονος που ακολουθει οταν κανει την τελικη διεισδυση μεσα στη...σακκουλα με το υγρο του γονατου. Εκει καταλαβαινω την εγχυση σαν ενα εντονο και δυσαρεστο βαρος.
Πρεπει να εχει προηγηθει σωστη απολυμανση γιατι αλλιως εχει σηπτικη αρθριτιδα και τοτε καλα ξεμπερδεματα.
Και φυσικα για ευνοητους λογους πρεπει ο γιατρος να εχει επιλεξει σωστα τη θεση εισοδου. Αυτες δε γινονται στο φαρμακειο ή απο οποιονδηποτε.

Εχω δει βελτιωση αφου αυτο ειναι στην ουσια φαρμακο που επουλωνει τα τραυματα των χονδρων.
Αν ομως δεν αδυνατισω δραματικα και συντομα τοτε η κατασταση δε σωζεται.
Ειναι οπως το ABS στα αυτοκινητα. Δεν μπορει να ανατρεψει τους νομους της φυσης.

Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν μπορουν να γινουν ενεσεις στις θεσεις που εσυ εχεις προβλημα.
Το γονατο εχει μεγαλα ανοιγματα που μπορει να επιτρεψουν την διεισδυση της ενεσης στην αρθρωση ενω τα δακτυλα οχι, ποσο μαλλον οι αστραγαλοι ή οι καρποι.
Οι οδηγιες γραφουν "το σκευασμα περιεχει δραστικο συστατικο ικανο να αποκαταστησει τις εκφυλιστικες ή τραυματικες βλαβες των αρθρικων χονδρων, ιδιαιτερα του γονατος, επαναφεροντας στο φυσιολογικο την κινητικοτητα των πασχουσων αρθρωσεων".
Η χορηγηση ειναι παντοτε ενδοαρθρικη.
Παρενεργειες απολυτως καμμια!

Εχεις δοκιμασει φυσικα προϊοντα; Υπαρχουν αλοιφες απο απολυτα φυσικα προϊοντα για την καταπραϋνση των πονων απο αρθριτιδα.

Αυτη η δυσανεξια σε τροφες και τωρα φαρμακα που παρατηρω οτι εμφανιζεται μετα τα χειρουργειο σε μειωσεις μεγεθους στομαχου με βαζει σε σκεψεις.

Μακαρι να ανακουφιστεις συντομα!

Ωπα! Μολις βρηκα αυτο το αρθρο. Διαβασε το. Αφορα κι εσενα.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A5%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%BD...

Πρεπει να αναζητησεις τη λυση σε ειδικευμενο ορθοπαιδικο. Τελικα ειναι πολυ πιθανο να μπορει να γινει ενεση στις περισσοτερες προβληματικες περιοχες.
Ninap
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 28/9/12 στις 21:24

Τάσο μου ευχάριστο για όλες τις πληροφορίες :*

Εγώ έχω οστεαρθρίτιδα και έτσι πηγαίνω σε ρευματολόγο όχι σε "ορθροπαιδικο" ;)

Οι τροφές δεν με επηρεάζουν παρα μονο αν φάω κάτι πολύ αλμυρό και μάλιστα για πολλές μέρες κάτι που δε γίνετε διότι δεν μου αρέσουν τα αλμυρα :D

Οι αλοιφές δεν κάνουν τίποτα χαρά μου γλυκιά. Δεν κάνανε ποτε δηλαδή...τώρα έχω το πρόβλημα εντοπισμένο 14 χρονια αλλα ξεκίνησε πολύ νωρίτερα (ίσος από τα 16/17 μου) απλά δεν ήξερα τότε πως το πρήξιμο στα χερια και η ακαμψία που είχα το πρωί (τότε μονο για 2 /3 ώρες ) ήταν συμπτώματα οστεοαρθρίτιδας.

Δε έχω δυσανεξία στα φάρμακα αλλα έχω 3 προβλήματα :

a) τα μεγάλα χάπια πάντα μου προκαλούσαν αναγούλα και ενίοτε εμετό (και πριν την επέμβαση)

b)τα πικρα πράγματα μου προκαλούν εμετό (άρα δεν μπορώ να κόψω τα χάπια να τα κάνω μικρότερα)

g) τα παυσίπονα που έπαιρνα (γιατί τώρα με τα άλλαξαν στην ίδια κατηγορια φαρμάκου αλλα αλλα συστατικά μέσα) ήταν παρα πολύ ισχυρά ακόμα και για το παλιό μου στομάχι (έπαιρνα και παίρνω και χάπι "γαστροπροστασιας" ταυτόχρονα) ποσο μάλλον για το καινούριο μου στομαχάκι που έχει μέγεθος ενός αυγού και χωρητικότητα 50cc !!!!!!!!

επίσης το πρωί να καταλάβεις παίρνω 9 χάπια..άμα βάλεις και το νερό που πίνω για να τα πάρο ..χόρτασα !!!!!!!!!!

τώρα τα καινούρια χάπια , είμαι στην δεύτερη μέρα, δεν μου προκάλεσαν εμετό διότι είναι κανονικές κάψουλες και όχι ολόκληρη μαγκούρα να καταπιώ και η επικάλυψη επίσης βοηθάει να γλιστράει ευκολότερα προς τα κάτω το άλλο σταματούσε μια στον λαιμό μια ποιο κάτω..:( :( :(

επίσης ο πόνος μετριάστηκε ...ελπίζω να τον πάρει τελείως.

Θα ρωτήσω στις 17 Δεκέμβρη που έχω ραντεβού ξανά με τον ρευματολόγο να το ψάξει το φάρμακο αν και όπως λες θα είναι δύσκολο να μου το εκχύσουν στα δάχτυλα το χεριών και τον ποντιων..!!!

Εδώ αν έχεις χρόνιο πρόβλημα τα αναλαμβάνει όλα η ασφαλιστική σου . εκτος και αν δεν δέχτηκε το φάρμακο στα κιτάπια τις ;)

πάω να διαβάσω το άρθρο επιτόπιος :D

Tomorrow is another day.

Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 28/9/12 στις 22:58

Κι εγω οστεοαρθριτιδα εχω αλλα ειναι τραυματικης φυσεως.
Παντως αν προκειται να κανεις ενεση μεσα σε αρθρωση ο μονος ειδικος ειναι ο ορθοπαιδικος.
Ωχ! Τα αλμυρα επιδεινωνουν τους πονους της ρευματικης αρθριτιδας; Ειναι να μην τυχει σε μενα. Τα φαγητα τα τρωω "χιονισμενα".
Με το καλο να εξαφανιστει τελειως ο πονος στις αρθρωσεις σου.
Ninap
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 29/9/12 στις 00:45

Τάσο μου ναι πουλί μου τα αλμυρα κάνουν τις άρθρωσης ποιο δύσκαμπτες και άρα πονάνε :(

εμενα από τα κιλά άρχισε δυστυχώς :(

πάντως τα νέα χάπια άρχισαν να δουλεύουν σε αποδεκτό βαθμό και χωρίς να με πειράξουν μέχρι τώρα.

εδώ πρέπει να με στύλου στον ορθοπεδικό..δεν πάμε μονοι μας δυστυχώς...και αφού τους έχω πει το πρόβλημα και δεν με στείλαν (ούτε και ο οικογενειακός γιατρός) δεν μπορώ να παο μονη μου...

ας δούμε πως θα προχωρήσει με τα χάπια..

ήδη είμαι 4 ενέσεις ινσουλίνης λιγότερες και 220 μονάδες λιγότερες επίσης και ένα χάπι λιγότερο αυτό για τα νεφρά μου..:D καλά πάμε..ίσος σε ένα εξάμηνο να είμαι με λιγότερα χάπια.επίσης με είπαν πως και η οστεοαρθρίτιδα ενδέχεται να υποχώρηση με το χάσιμο τον κιλών :D :D :D

Tomorrow is another day.

Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 16/11/12 στις 21:39

Ο ορθοπαιδικος θεωρει πως βρισκομαι σε καλο δρομο μιας και χανω συνεχως βαρος αλλα μου ειπε πως πρεπει να παω σε διατροφολογο. Θεωρει πως πχ κακως δεν τρωω φρουτα και οτι πρεπει να ελεγχθει απο καποιον ειδικο η διατροφη μου. Μεταξυ αλλων εχω ψιλοζαλαδες, σκοτεινα ουρα, ο υπνος μου χαλασε, εχω ολοφανερη μυϊκη απωλεια κι απο ευκοιλιος εγινα σχετικα δυσκοιλιος. Του ζητησα να μου συστησει καποιον γιατι δεν ειμαι ντοπιος και δεν θα ηθελα να παω για αλλη μια φορα στη τυχη. Δεν ειχε να μου συστησει κανεναν;! Απο οτι καταλαβα οι γιατροι πρεπει να εχουν καποιο θεμα με τους διατροφολογους οσον αφορα το επιπεδο σπουδων.
Υπαρχει καποιο μελος απο Σπαρτη που θα μπορουσε μεσω U2U (οι οροι του forum αποκλειουν ονοματα επαγγελματιων σε δημοσια θεα) να μου προτεινει απο εμπειρια καποιον;
Επισης, μπορει να μου πει κανεις τι να περιμενω οσον αφορα το κοστος της επισκεψης κι αν δικαιολογειται απο τα ταμεια;
Δεν εχω ξαναπαει ποτε σε διατροφολογο.
Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/12/12 στις 22:53

Ο ορθοπαιδικος λεει οτι ενεσεις (και μονο τις δυο απο τις πεντε που πρεπει-αναθεματισμενος ΕΟΠΥΥ) μπορει να μου ξανακανει μετα απο τουλαχιστον εξη μηνες. Εγω ομως καταλαβαινω οτι συνεχιζει ο χονδρος να παθαινει ζημια. Κατα διαστηματα ακουω θορυβους, εχω κολληματα ή και κουτσαινω. Ζητησα να μου γραψει καποιο σκευασμα γλυκοζαμινης (αυτη η ουσια θρεφει τον χονδρο οποτε επιβραδυνει την καταστροφη του) ειτε σε χαπια, ειτε σε σκονη, ειτε σε κρεμα αλλα δεν τα γραφει. Θα ηθελα να τα παρω ως προληψη μεχρι τις επομενες ενεσεις. Τωρα θα πρεπει να αναλαβω εξολοκληρου το κοστος. Μηπως γνωριζει καποιο μελος απο προσωπικη εμπειρια ή απο συγγενη αν αξιζουν το (υψηλο) κοστος τους; Οι εμπορικες ονομασιες της γλυκοζαμινης ειναι anarthril και osteoflex.
Ninap
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/12/12 στις 00:45

αχ βρε Τασούλη μου...από μακακες γιατρούς εχω γνωρίσει δυστυχώς πολλούς...
διατροφολόγο κατα εκει κατω δεν ξέρω δυστυχώς ...
για το οστεοφλεξ έχω ακούσει καλά λόγια αλλα δεν το έχω δοκιμάσει.
θα ζητήσω πάλι παραπεμπτικό για ορθοπεδικό εγώ πάντως...τα χάπια τελικά τα καινούρια μου δεν βοηθάνε παρα πολυ εχω πόνο στα χέρια και δυστυχώς, ξανά στα γόνατα και στα δάχτυλα των ποδιών.

διαβαζα τα παλιά μου μηνύματα και έφριξα...συγνωμη ρε παιδιά αλλα όταν είμαι ολλανδία χρησιμοποιώ μεταφραστή απο γκρικλις σε ελληνικά και απο ορ8ογραφία ...σκίζει!!!!!!! :)

Tomorrow is another day.

Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/12/12 στις 15:54

NinaP πως παει το ζαχαρο σου μετα απο τοσο καιρο που χειρουργηθηκες ;
Σε ποια θεματα υγειας εχεις δει διαφορα μετα την επεμβαση σου και ποσο μεγαλες ειναι ;

Οσον αφορα τα γονατα εχεις κανει ποτε ενεσεις "λαδιου"; Μπορει η αρθριτιδα μας να ειναι διαφορετικης αιτιολογιας αλλα εχουμε το ιδιο προβλημα στους χονδρους των γονατων. Εγω χαρη σε αυτες περπαταω ακομη !
Ninap
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/12/12 στις 11:08

Τάσσο μου καλημέρακια!!!

έχω δει δραστικές αλλαγές στην υγεία μου.

α) το ζάχαρο μου, από 5 ενέσεις την ημέρα 50 μονάδες έκαστη σύνολο 250 μονάδες την ημέρα συν και χάπια για το ζάχαρο δυο φορές την ημέρα (τα eucreas) έχω κατέβει στη μια φορά την ημέρα 25 μονάδες και μόνο την αργή ινσουλίνη (κρατάει για 12 ώρες ενώ η γρήγορη πρεπει να την βάλεις και να φας μέσα σε 5 λεπτά να έχεις ξεκινήσει το φαγητό.) να σκεφτείς πως ενώ κρατάει κανονικά για 12 ώρες εμενα πλέον με κρατάει για 24 ώρες ..απίστευτο????? :D εννοείτε πως έχω σταματήσει και τα χάπια.

χοληστερίνη/τριγλυκερίδια ....έχει ήδη αρχίσει να κατεβένει σε φυσιολογικά επίπεδα ακόμα παίρνω το χάπι μου κάθε μέρα.

γ-GT είναι ένα ένζυμο στο ύπαρ που είναι αυξημένο στο βα8μό που ήταν το δικό μου μόνο στους αλκοολικούς με κύρωση ύπατος. 1200 ήταν πρεπει να ειναι μικρότερο του 50...
εμένα μάλλων ήταν απο την λιπώδη διήθηση του ύπατος ...3 εβδομάδες μετά την επέμβαση ήταν στο 400...τώρα 8α κάνω εξετάσεις στις 12 του Δεκέμβρη εχω ραντεβού με τον ρευματολόγο στις 17 και στις 17 Ιανουαρίου με την διαβητολόγο ου..για να δούμε τι 8α δούμε!!!!!!!!!!!

Περπατάω άνετα, δεν λαχανιάζω η αναπνοή μου είναι σχεδόν φυσιολογική, δεν ροχαλίζω πλεον (από ότι μου είπανε) και δεν ξυπνάω στα αγρια μεσανυχτα χωρίς λόγο...ή μάλλ0ν λόγο άπνοιας

Τάσσο 1000 φορές ακόμα 8α την έκανα την επεμβαση αν χρειαζόταν...πολύ μικρό το κόστος για τα οφέλη της !!!

Η γιατρός μου μου είπε πως μετά το 6 μηνο θα φανεί αν θα γιατρευτώ ολοκληρωτικά απο τον διαβήτη (διότι προκλήθηκε λόγο πάχους αν και το εχω απο 27 χρονών)....

να μην μιλήσω για το ποιο άνετο σεξ κλπ κλπ κλπ :smug b::smug b::smug b::cool::cool:

ενέσεις λαδιού δεν έχω κάνει ..αλλά και μπορείς να κανεις ενέσεις στις αρθρώσεις απο τα δάχτυλα των ποδιών και τον χεριών? φαντάζομαι στα γόνατα ίσως...
πάντως όταν ρώτησα για το υαλουρονικό οξύ ...δεν το ήξεραν σαν φαρμακο :shocked2::no:

Tomorrow is another day.

Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/12/12 στις 01:52

Quote:
Originally posted by Ninap
θα ζητήσω πάλι παραπεμπτικό για ορθοπεδικό εγώ πάντως...τα χάπια τελικά τα καινούρια μου δεν βοηθάνε παρα πολυ εχω πόνο στα χέρια και δυστυχώς, ξανα στα γονατα και στα δάχτυλα των ποδιών.

Οστεοαρθριτιδα γονατου=>ενεσεις υαλορουνικου οξεος
Ειναι απιστευτα διαδεδομενες. Ανακουφιζουν, καθυστερουν την εξελιξη της καταστροφης των χονδρων, βελτιωνουν δραματικα την ποιοτητα ζωης! Μιλω εκ πειρας.
Ο ορθοπαιδικος δηλωσε οτι τις κανει τακτικα και σε νεους υπερβαρους αλλα και σε υπερηλικες κι οτι ειναι πολυ συνηθισμενη θεραπεια.

Quote:
Originally posted by Ninap
πάντως όταν ρώτησα για το υαλουρονικό οξύ ...δεν το ήξεραν σαν φαρμακο.

Δεν ειναι δυνατον να μην τις γνωριζει ορθοπαιδικος!!!
Ninap
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 8/12/12 στις 03:52

Τάσο μου σου έχω ξαναπεί πασά μου πως στην Ολλανδία για να πάω σε έναν γιατρό πρέπει να σου δώσει κάποιος παραπεμπτικό το οποίο εμένα ακόμα δεν μου το δίνει κανείς. Δεν μπορείς δηλαδή να κλείσεις από μόνος σου ραντεβού. Στην χειρούργο μου που το είπα και το έψαξε στη βάση δεδομένων για τα φαρμακα που έχουν δεν το βρήκαν :o θα ρωτήσω και τον ρευματολόγο τωρα στο ραντεβοθ μου σε 10 μέρες αλλά και πάλι αντε και να μου το βάλουν στα γόνατα...εψαξα και είδα πως στα δάχτυλα δεν μπορούν να το βάλουν ....εκεί τι κάνουμε????

Tomorrow is another day.

Tassos67
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/12/12 στις 00:39

Από το νήμα αυτό http://www.eatingdisorders.gr/forum/viewthread.php?tid=721&page=172
κι αυτή την ανάρτηση "posted on 29/12/12 στις 14:44"

Quote:
Originally posted by stellou1989
...μου χει ρίξει άκυρο το γόνατο μου αυτές τις μέρες :( Πήγα στον ορθοπεδικό χθες και το πόρισμα είναι μηνίσκος σε διάταση (ή σπασμένος) . Δεν πρέπει τώρα που πονάω να το κουράζω με ποδήλατο , πολύ διάδρομο , σκάλες βαθυ κάθισμα κλπ . Το χειρουργείο δεν είναι απαραίτητο υπό την προυπόθεση οτι θα χάσω ΑΜΕΣΑ ΠΟΛΛΑ κιλά . Τουλάχιστον άλλα οσα έχω χάσει μέχρι τώρα !

Welcome to the club!
Ο μηνίσκος δεν σπάει αλλά κόβεται. Όσα κιλά και να χάσεις ο κομμένος μηνίσκος δεν αναρρώνει από μόνος του.
Έτσι και τον κόψεις (υπάρχουν αρκετές διαφορετικές περιπτώσεις κοψίματος) η κατάσταση διορθώνεται μόνο με χειρουργείο και συγκεκριμένα με αρθροσκόπηση.
Και υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης ανάλογα με το κόψιμο.
Ράψιμο αν έχει κοπεί σε αιματούμενη θέση.
Κόψιμο και πέταμα αν είσαι μεγάλης ηλικίας ή πέσεις σε λάθος γιατρό.
Συνθετικό μόσχευμα αν είσαι νεαρό άτομο. Γιατί αν σε αφήσει με κομμένο μηνίσκο σε μερικά χρόνια θα πάθεις οστεοαρθρίτιδα τραυματικής φύσεως όπως και η δική μου. Κι έπεται αρθροπλαστική και τότε καλά ξεμπερδέματα.
Όχι πολύ διάδρομο;! Πλάκα κάνεις! Ποιός διάδρομος! Με ψιλοκομμένο μηνίσκο δυσκολεύεσαι να περπατήσεις από τον πόνο και το "κλείδωμα" του γονάτου! Θα κάνω χαλάστρα στο γιατρό, αλλά έχω την εντύπωση ότι προσπάθει να σε "βάλει στην πρίζα" να αδυνατίσεις.

Quote:
Για το γόνατο συγκεκριμένα μου είπε : χονδροπάθεια , κύστη και σπασμένος μηνισκος (στη μανα μου μετα ειπε μηνισκος σε διάταση).

Έκανες μαγνητική; Γιατί αν "είδε" μηνίσκο σε διάταση από την ακτινογραφία τότε δεν πρόκειται για διάγνωση αλλά για πιθανολόγηση από τα συμπτώματα που του ανέφερες.
Εγώ πήγα για μηνίσκο, έκανα πρώτα ακτινογραφίες, όπου κατάλαβα ακόμη κι εγώ την οστεοαρθρίτιδα όπως μου την έδειξε σε αυτές ο ορθοπαιδικός και τελικά έκανα και μαγνητική για να δει τους μηνίσκους και τους τένοντες γιατί ΜΟΝΟΝ εκεί φαίνονται (όσο επιτρέπει το περιβάλλον λίπος μας!).
Διάταση σημαίνει "ζούπηγμα". Δεν είναι κόψιμο. Δεν κάνεις χειρουργείο σε αυτήν την περίπτωση.
Στο ξαναγράφω. Ο γιατρός βρήκε την ευκαιρία να σε "τρομάξει" ώστε να αδυνατίσεις.
Πάντως αν συνεχίσουν οι ενοχλήσεις πάρε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και μια ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεύτερη γνώμη από άλλον ορθοπαιδικό. Πρόσεξε το αυτό!

Quote:
Και είμαι και επικίνδυνη για ρευματοειδή αρθροίτιδα στο μέλλον καθ οτι έχω κάποιες τιμές ανεβασμένες.

Μπορείς να γράψεις τι εξετάσεις έκανες; Εγώ έχω τραυματικής φύσεως αρθρίτιδα αλλά κρίνοντας από αυτό που περνάω θα ήθελα να επιβραδύνω την εμφάνιση μιας αρθρίτιδας ρευματικής φύσεως, αν έχω προδιάθεση. Από τη NinaP έμαθα ότι τα αλμυρά επιβαρύνουν την ρευματοειδή αρθρίτιδα ;-)

Quote:
γιατί αλλιώς πάω για απόσυρση :(

Συγνώμη αλλά προηγούμαι!
Mόλις πέρασες την εφηβεία και μιλάς για απόσυρση ;;;!!! Δεν παίζεσαι :-))))

Μου κάνει φοβερή εντύπωση ότι σου είπε ο γιατρός να χάσεις άμεσα πολλά κιλά!!! Αυτό δεν το είπε σε εμένα που έχω αποδεδειγμένα πολύ σοβαρό πρόβλημα. Μου είπε ξεκάθαρα ότι πρέπει να αδυνατίσω χωρίς αναβολή αλλά ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ.
Όταν ξαναπήγα μετά από δύο εβδομάδες και του είπα ότι έχασα δώδεκα κιλά, μου είπε ότι είμαι σε καλό δρόμο γιατί κατάλαβα τη σοβαρότητα του προβλήματός μου αλλά και να πάω σε διαιτολόγο μην τυχόν και κάνω λάθος διατροφή και πάθω τίποτα.

stellou1989
Τακτικό μέλος

Registered: 5/4/09
Member Is Offline

Mood: είμαι ninja ! yiiiiiiiiiiiiiiiihaaaaaaaaaaa! :P
Warnings:

[*] posted on 30/12/12 στις 02:14

τασο είδα τα μηνύματα αλλά θα σου απαντήσω αύριο εκτενεστερα απ το λαπτοπ γιατί τώρα είμαι από κινητό . καληνύχτα :)

περάστε να ρίξετε μια ματια στο blog μου
http://stellaantoniadou.blogspot.gr/

και στη σελίδα μου στο facebook
https://www.facebook.com/stellaantoniadouartwork

:)

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/waYboJh/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/waYboJh/weight.png
[/url]
stellou1989
Τακτικό μέλος

Registered: 5/4/09
Member Is Offline

Mood: είμαι ninja ! yiiiiiiiiiiiiiiiihaaaaaaaaaaa! :P
Warnings:

[*] posted on 30/12/12 στις 15:53

Quote:
Originally posted by Tassos67
Από το νήμα αυτό http://www.eatingdisorders.gr/forum/viewthread.php?tid=721&page=172
κι αυτή την ανάρτηση "posted on 29/12/12 στις 14:44"

Quote:
...μου χει ρίξει άκυρο το γόνατο μου αυτές τις μέρες :( Πήγα στον ορθοπεδικό χθες και το πόρισμα είναι μηνίσκος σε διάταση (ή σπασμένος) . Δεν πρέπει τώρα που πονάω να το κουράζω με ποδήλατο , πολύ διάδρομο , σκάλες βαθυ κάθισμα κλπ . Το χειρουργείο δεν είναι απαραίτητο υπό την προυπόθεση οτι θα χάσω ΑΜΕΣΑ ΠΟΛΛΑ κιλά . Τουλάχιστον άλλα οσα έχω χάσει μέχρι τώρα !

Welcome to the club!
Ο μηνίσκος δεν σπάει αλλά κόβεται. Όσα κιλά και να χάσεις ο κομμένος μηνίσκος δεν αναρρώνει από μόνος του.
Έτσι και τον κόψεις (υπάρχουν αρκετές διαφορετικές περιπτώσεις κοψίματος) η κατάσταση διορθώνεται μόνο με χειρουργείο και συγκεκριμένα με αρθροσκόπηση.
Και υπάρχουν πολλοί τρόποι αντιμετώπισης ανάλογα με το κόψιμο.
Ράψιμο αν έχει κοπεί σε αιματούμενη θέση.
Κόψιμο και πέταμα αν είσαι μεγάλης ηλικίας ή πέσεις σε λάθος γιατρό.
Συνθετικό μόσχευμα αν είσαι νεαρό άτομο. Γιατί αν σε αφήσει με κομμένο μηνίσκο σε μερικά χρόνια θα πάθεις οστεοαρθρίτιδα τραυματικής φύσεως όπως και η δική μου. Κι έπεται αρθροπλαστική και τότε καλά ξεμπερδέματα.
Όχι πολύ διάδρομο;! Πλάκα κάνεις! Ποιός διάδρομος! Με ψιλοκομμένο μηνίσκο δυσκολεύεσαι να περπατήσεις από τον πόνο και το "κλείδωμα" του γονάτου! Θα κάνω χαλάστρα στο γιατρό, αλλά έχω την εντύπωση ότι προσπάθει να σε "βάλει στην πρίζα" να αδυνατίσεις.

Kαλησπέρα ! Αυτό για τα ΠΟΛΛΑ ΚΙΛΑ που λέω δεν το είπε ο γιατρος , εγώ το λέω περισσότερο για με πορώσω και να μην σταματήσω την προσπάθεια , στον γιατρό είπα για τη διατροφή που κάνω και έμοιαζε ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα αλλά μου είπε να συνεχίσω όπως το κάνω και να μην τα παρατήσω . Αυτός γενικότερα και παλιότερα που είχα ξαναπάει για το ίδιο θέμα (η μαγνητική που του πήγα ήταν 3-4 χρόνων πριν για μηνισκο δεν μου είχε πει τότε παρ' όλα αυτά) λύσσαγε με τα κιλά. Και με τη μανα μου που έχει πάει για άλλα δικά της προβλήματα , το ίδιο . Έχει δίκιο βέβαια έτσι ; Κι εγώ πιστεύω πως μου τα παραφιύσκωσε λίγο . Και νούρια μαγνητική δεν μου έδωσε , απλώς μου είπε σε μέρες που πονάω να μην το κουράζω , να βάζω πάγο 4 φορές τη μέρα επί 1 τέταρτο και να κάνω κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης στα πόδια και αν δω οτι αρχίζω και πονάω συχνότερα όπως προχθες , φυσικοθεραπείες . Παρ' όλα αυτά μετά την πρωτοχρονιά και πριν πάω Φλώρινα πάλι μάλλον θα πάω και σε έναν οστεοπαθητικό (νομίζω έτσι μου τον είπαν) να μου πει κι αυτός την γνώμη του. Δεν πονάω πάντως συνέχεια όπως προχθές που με έπιασε κρίση όσο έκανα ποδήλατο . Ας πούμε σήμερα δεν πονάω καθόλου , δηλαδή συνήθως οταν κάνω διάδρομο κλπ δεν έχω καμία ενόχληση (γι αυτο και το είχα παραμελήσει το θέμα , βλακεία μου) .

περάστε να ρίξετε μια ματια στο blog μου
http://stellaantoniadou.blogspot.gr/

και στη σελίδα μου στο facebook
https://www.facebook.com/stellaantoniadouartwork

:)

[url=http://www.TickerFactory.com/weight-loss/waYboJh/]
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/waYboJh/weight.png
[/url]
 Pages:  1  2  3  4

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top