Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  2  3
Author: Subject: Μυθοι και Απαντησεις (Σχετικα με διαιτα)
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Registered: 24/3/11
Member Is Offline

Warnings:
View This Members Warnings

[*] posted on 28/3/12 στις 13:45
Μυθοι και Απαντησεις (Σχετικα με διαιτα)

Σκεφτικα να ανοιξω ενα τοπικ με διαφορα που εχω βρει μεσα απο πειραματισμους, στη αρχη ελεγα να κανω βιντεακι γιατι πολλοι βαριουνται να διαβασουν ενα κατεβατο κειμενο, αλλα δεν εχω καμερα, αλλα πιστευω οτι οποιος πραγματικα ενδιαφερεται, θα το διαβασει.

1. Χαπια και συσκευασματα

Πολλα χαπια περιεχουν καφεινη, η καφεινη οπως ξερουμε ολοι, προκαλει ταχυκαρδια, για καποιο λογο υπαρχει η αποψη οτι η ταχυκαρδια που προκαλουν τα χαπια ειναι το ιδιο απο το αν πηγαινες στο γυμναστηριο, εξου.. ανεβαζουν μεταβολισμο. Μυθος.

Αυτο το ακουσα προσφατα απο κατι κοριτσια που μιλουσανε για κατι "καινουρια" χαπια αδυνατισματος που αυτα "κανουν δουλεια" (Πειτε μου, ποσες φορες το εχετε ακουσει αυτο; οτι ΑΥΤΑ κανουν δουλεια...) η λογικη πισω του "χαπια να τρεχει η καρδια να ανεβει ο μεταβολισμος" ειναι η ιδια του "πλυσου με Fairy που διαλυει το λιπος".

Ειναι γεγονος οτι αν παθεις καποια ζημια απο χαπια αδυνατισματος, θα ειναι απο υπερδοσολογια καφεινης, αν πιεις 25 φλυτζανια καφε, τη ιδια ζημια θα κανεις.

Απαντηση:
Το ΜΟΝΟ πραγμα που ανεβαζει μεταβολισμο, ειναι η κινηση. Δυστυχως, δεν υπαρχει μαγικο φιλτρο, ουτε μαγικη τροφη, αν δεν κινηθεις, δεν καις, και οχι μονο δεν καις, αλλα χαμηλωνεις τον μεταβολισμο γιατι δεν ξοδευει ενεργια.

2. 10 κιλα σε 10 μερες διαιτες

Υπαρχει ΜΕΓΑΛΗ διαφορα μεταξυ "χανω βαρος" και "χανω λιπος". Συνηθως ειναι χαμηλες σε υδατανθρακες και θερμιδες, (λαχανικα αρκετα, λιγο πρωτεινη) οι οποιες διαιτες αφαιρουν κατακρατηση πρωτα, αυτη τη κατακρατηση θα τη εχανες ουτοσιαλλος αν μειωνες υδατανθρακες.
Λογω του οτι δεν εξηγει ποτε ΠΩΣ τα χανεις (και εδω που τα λεμε, σπανια ρωταει κανεις το "πως" και θελουν να μαθουν το "ποτε") μολις φυγει η κατακρατηση, ξαναγυρνανε στη παλια διατροφη και τα ξαναπαιρνουν, και ξαναγινεται κατακρατηση η και αυξηση του λιπους.

Απαντηση:

Αυξανουμε κινηση, καταναλωνουμε ΣΩΣΤΕΣ θερμιδες. Το συνηθες οριο ειναι 1200 θερμιδες, εχει σημασια αν αυτες οι θερμιδες θα ερθουν απο γλυκα και ζαχαρη, η αν θα ερθει απο μπριζολα και λαχανικα.

Οι υδατανθρακες με υψηλο γλυκαιμικο δεικτη προκαλουν :

- Αυξηση πεινας (λιγουρες)
- Υπερκαταναλωση λανθασμενης τροφης (λογω της λιγουρας)
- Αισθημα κοπωσης (που εχει να κανει με τα επιπεδα ζαχαρης στο αιμα και οχι με το γεγονος οτι καποιος κανει διαιτα)

Ολα τα παραπανω, συμβαλουν στη κινηση του "τα παραταω/δεν μπορω".

Για να το αποφυγουμε, μετραμε θερμιδες και προσεχουμε ΤΙ υδατανθρακες καταναλωνουμε.

Μια λιστα εδω.
http://e-ygeia.pblogs.gr/tags/glykaimikos-deiktis-gr.html)

3. Αποτοξινωση/Αντιοξιδιωτικα

Μια μεγαλη παραπλανηση γυρω απο το θεμα! Το μονο σιγουρο ειναι, οτι χρειαζομαστε αντιοξιδιωτικα.

" Η αποτοξινωση γινεται με μερες μονο με φρουτα" - οχι ακριβως/ημιτελης πληροφοριες.

Αποτοξινωση ΔΕΝ μπορεις να προκαλεσεις με τροφες, το σωμα μας (οπως το συκωτι/καποιο σημειο στο εντερο που δεν θυμαμαι αυτη τη στιγμη) κανει οση αποτοξινωση χρειαζομαστε, για "καλυτερη" αποτοξινωση πρεπει να προσεχουμε τα οργανα μας. (Το οποιο θα εξηγησω πως παρακατω) Γινεται ενα μεγαλο μπερδεμα μεταξυ αποτοξινωσης και αντιοξειδωσης.

Απαντηση:
Αντιοξειδωση ειναι ο συμαντικος παραγοντας για το σωμα μας, που μας προστατευει απο αρρωστιες και προβληματα υγειας, αυτο ΕΙΝΑΙ αληθεια.

Τι προκαλει αντιοξειδωση : Βιταμινες. Με πιο ισχυρη τη Βιταμινη C.

Υπαρχουν 13 γνωστες βιταμινες.

Βιταμινη Α (Λιποδιαλυτη)
Βιταμινες Β1-Β2-Β3-Β5-Β6-Β7-Β9-Β12 (Υδατοδιαλυτες)
Βιταμινη C(Υδατοδιαλυτη)
Βιταμινη D (Λιποδιαλυτη)
Βιταμινη Ε (Λιποδιαλυτη)
Βιταμινη Κ (Λιποδιαλυτη)

Τα φρουτα περιεχουν πολυ βιταμινη C, η οποια ειναι ασφαλης σε μεγαλες δοσεις λογω της υδατοδιαλυτης της φυσης, το οποιο σημαινει οτι θα αποβαλεις μεσω ουρων το παραπανισιο που δεν θα απορροφησεις, οποτε να παθεις υπερδοσολογια απο βιταμινη C, δεν θα παθεις. Επισης ειναι ανουσιο να λαμβανεις παραπανω απο οτι χρειαζεται εφοσον θα το αποβαλεις. Οι λιποδιαλυτες βιταμινες μενουν στον οργανισμο και μπορουν να κανουν ζημια σε υπερδοσολογια. Οι ποσοτητες που χρειαζομαστε καθημερινα, σε μια ισορροπημενη διατροφη, καλυπτονται ανετα.

Λογω αυτου εχει γινει μπερδεμα με τα "υπεραντιοξειδιωτικες" τροφες και συμπληρωματα.

Η βιταμινη C ειναι βιταμινη C, ειτε το παρεις απο πορτοκαλι, ειτε απο μανγκο, ειτε απο τα μαγικα μουρα της ταρζανιας με τις ευλογιες του σαμανου ιερεα των Μαγια.

Σχετικα με αποτοξινωση:

Συκωτι: Φιλτραρει το σωμα/αιμα και επεξεργαζεται τα λιπαρα, αντιοξειδιωτικα (βιταμινη C) βοηθανε ΠΟΛΥ στο να κρατηθει το συκωτι υγειες.
Νεφρα : Καθαριζει το αιμα και διωχνει τα "αποβλητα" με τα ουρα, (αποβλητα ειναι ο,τι δεν χρειαζεται το σωμα, συμπεριλαμβανομενου παραπανισια θρεπτικα οπως η πρωτεινη [ θολα ουρα], βιταμινες, κτλ ) χρειαζομαστε αρκετο νερο να κρατηθει υγειες.
Πνευμονια : Η αποβολη του διοξιδιου του ανθρακα ειναι σημαντικο για να μη παθεις οξεωσεις. Ασχετα με διαιτα η οχι. (οποτε... κοψε η τουλαχιστον ελλατωσε το καπνισμα)

Για να βοηθησουμε το συκωτι:
Το συκωτι κανει 2 δουλειες, 1. φιλτραρει, 2. επεξεργαζεται τα λιπη (η διασπαση γινεται στο εντερο με τη χολη) αν στρεσαρει στη μια εργασια, τη δευτερη δεν θα πολυασχοληθει.

Ειναι δυσκολο για το συκωτι να επεξεργαστει αγνωστα συστατικα, (συστατικα που δεν ειναι στη φυση) οποτε τρελαινεται στο να προσπαθει να τα φιλτραρει, δεν πολυασχολειται με τη επεξεργασια λιπους, και ετσι μπορει καποιος να εχει λιπωδη ιστο στο συκωτι και ας μην εχει προβλημα βαρους.

- Καταναλωνουμε τροφες στη καθαρη τους μορφη. (Κρεας νωπο/κατεψυγμενο χωρις προσθετα, ψωμι απο φουρνο, κτλ)
- Καταναλωνουμε τροφες που δεν εχουν υποστει αφυσικες επεξεργασιες (μαργαρινη, σογιελαιο, γαλα σογιας, ζαμπον, μπεικον, κτλ κτλ)
- Καταναλωνουμε τροφες που τα συστατικα τους δεν μας θυμιζουν χημειο του κρατους (δεξτροζη, μαλτοδεξτρινη, ασκουφελικο-ο-θεος-και-η-μοιρα-μας κτλ κτλ)
- Καταναλωνουμε καθαρα ποτα χωρις περιεργα συστατικα (ανθρακουχο νερο, νερο, φυσικοι χυμοι φρεσκοστυμμενοι, αναψυχτικα που φτιαχνουμε εμεις με ανθρακουχο νερο)
- Καταναλωνουμε φυσικα γλυκαντικα (οπως το στεβια, αλλα ειναι δυσκολο να το ρυθμισεις για να μη το χαλασεις, μετα ειναι μελι, σιροπι αγκαβης, κ.α)

Για να βοηθησουμε τα νεφρα:

- Χρειαζεται να πινουμε νερο, νερο-νερενιο-νερακι (και το ανθρακουχο ειναι ενταξι, αλλα οχι η σοδα). Τουλαχιστον 2-3 λιτρα τη ημερα, εαν τα ουρα μας ειναι σκουροχρωμα, ζοριζονται τα νεφρα μας και πιθανων ειμαστε αφυδατωμενοι, αν ειναι διαφανες σαν νερο ειμαστε σε καλο δρομο.

- ΔΕΝ πινουμε το νερο αποτομα, εχουμε οοοοοοοοοοολη μερα να πιουμε το νερο, ειναι ασχετο με τα νεφρα, αλλα αν πιεις αποτομα το νερο, θα ανοιξει το στομαχι, 1-2 ποτηρια καθε ωρα αρκει.

Για να βοηθησουμε τα πνευμονια:

- Κοβουμε/ελλατωνουμε το τσιγαρο. Προφανες.

4. Χημικες διαιτες/κετογονες/χαμηλη σε υδατανθρακες

Καταρχας να επισημανω οτι ΟΛΕΣ οι διατροφες(διατροφες, οχι διαιτες) εξαρτωνται απο ατομο σε ατομο και τις μικροπαθησεις/προτιμησεις του καθενα.
ΠΡΙΝ διαλεξει καποιος μια διατροφη (εφ'ορου ζωης) καλο ειναι να κανει εξετασεις αιματος να ξερει που βρισκεται, τι του λειπει, τι εχει παραπανισιο και να συμβουλευτει εναν ειδικο που εχει σπουδασει το θεμα και ειναι το επαγγελμα του.

Μυθοι για χημικες διαιτες τυπου ατκινς/ντουκαν:

- ΥΠΑΡΧΕΙ οριο θερμιδων (ημιτελης πληροφορια)*
- ΥΠΑΡΧΕΙ οριο πρωτεινης (ημιτελης πληροφορια)*
- ΥΠΑΡΧΕΙ οριο λιπαρων (ημιτελης πληροφορια)*

- ΔΕΝ ειναι διατροφη του "τρωω μεχρι να σκασω". Δεν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα/τροπος σκεψης να θελουμε να κανουμε υπερκαταναλωση, θα μιλησω παρακατω για τους ψυχολογικους παραγωντες που εχω βρει.

Υπερβολικη πρωτεινη
Πρωτο και κυριοτερο! Η υπερβολικη πρωτεινη, χωρις αρκετο νερο, μπορει να αυξησει τη ουρία στο αιμα και να κανει ζημια στα νεφρα. Ειναι συμαντικο να "ξεπλενεται" η πρωτεινη απο το συστημα με τη καταναλωση αρκετου νερου.

Η πολυ πρωτεινη μπορει να σε πεταξει απο κετωση ευκολα. Η διαδικασια που κανει το σωμα μας να σπασει πρωτεινη σε γλυκοζη για ενεργια λεγεται γλυκογενεση και μπορει να συμβαλει στο να καψεις μυς, διοτι η πρωτεινη διασπαται πιο ευκολα απο το λιπος σε κατασταση αναγκης. Αν το παρακανεις (με τη εννοια του "τρωω μεχρι να σκασω"), οχι μονο ΔΕΝ θα χασεις αλλα στη περιπτωση που θα χασεις, υπαρχει κινδυνος να χασεις μυς.
Λιγοτεροι μυς = χαμηλωτερος μεταβολισμος.

Υπερβολικα λιπαρα

Το κυριοτερο! Τα λιπαρα διασπωνται απο το συκωτι. Εαν γινεται υπερβολικη καταναλωση λιπαρων, περαν οτι ειναι ΠΟΛΥ ευκολο να ξεφυγεις απο θερμιδες το συκωτι στρεσσαρεται και μπορει να υποστει φλεγμονη (ηπατιτιδα).

Ο σωστος και ασφαλης τροπος:

- Υπαρχει οριο θερμιδων επειδη υπαρχει οριο πρωτεινης/λιπαρων και υδατανθρακων.
- Μετραμε ΚΑΙ σε αυτες τις διαιτες 1200-1500 θερμιδες ΣΥΝ υδατανθρακες ΣΥΝ κινηση (εστω περιπατο εξω καμια ωρα ή δουλειες στο σπιτι, το παν ειναι να υπαρχει κινηση)

5. Κανω του κεφαλιου μου.

Οπως ειπα πριν, καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος. Ναι, διαβαζουμε αρθρα και ακουμε ιστοριες για ανθρωπους που χασανε βαρος με τον Χ η Ψ τροπο. Και κατα πασα πιθανοτητα να δουλεψει και για μας.

* η ημιτελης πληροφορια σχετικα με κετογωνες διαιτες, ειναι οτι αυτοι που τη κανουν ειναι συνηθως ατομα που κανουν bodybuilding, για αυτους ναι! δεν υπαρχει οριο γιατι περνανε 3-6 ωρες στο γυμναστηριο τη ημερα και καινε μεχρι και 5-8000 θερμιδες την ημερα.

Εγω και εσυ, ΔΕΝ θα τα καψουμε, αν παμε γυμναστηριο για καμια ωρα, 500-800 θερμιδες θα ειναι οι πραγματικοι αριθμοι. Η ωρα στο γυμναστηριο για τον καθημερινο ανθρωπο ειναι 45λεπτα - 1 ωρα. Και δεν πηγαινουμε και καθημερινα, για τους bodybuilders ειναι τροπος ζωης.

Οποτε, σαφως και δεν θα "κανει δουλεια" η διαιτα εφοσον το ατομο 1 με το ατομο 2 δεν εχουν το ιδιο lifestyle.

Ο,τι διαιτα/διατροφη κανουμε, τη ακολουθαμε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ!!

- Δεν υπαρχει "ελα μωρε, δεν πειραζει" . Πειραζει!
- Δεν υπαρχει " λιγο". Ειναι πολυ.
- Δεν υπαρχει "μια φορα". Καμια, μεχρι να σου επιτρεπει η διαιτα/διατροφη.
- Δεν υπαρχει "χρειαζεσαι αυτο το ειδικο-πραγματα-σκευασμα αλλιως δεν δουλευει" . Σε καμια διατροφη/διαιτα που ειναι ισσοροπημενη, δεν χρειαζεσαι κατι χημικο η "ειδικο". κατα 99,9% ειναι κοροιδια. Μαντεψε ποιοι τα παιρνουν... *σηκωνω χερι*. Επαθα, και εμαθα.

Ο,τι απορια εχει κανεις, μπορει να μου στειλει U2U!

View user's profile View All Posts By User U2U Member
ton76
Τακτικό μέλος

Registered: 3/5/11
Member Is Offline

Mood: elevator
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 28/3/12 στις 14:26

Μerry θελω και αλλα που εισαι????

πολυ ενδιαφεροντα πραγματα μας λες!!!

http://swlf.lilyslim.com/mHA3p2.png
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 28/3/12 στις 23:11

κανω edit! το ξεχασα να γυρισω... ενα μυαλο χειμωνα - καλοκαιρι!

MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/3/12 στις 19:48

Φινιτο, για τωρα, εχω κιαλλα που θελω να πω, μαλλον θα κανω αλλο ποστ.

Redish
Μέλος
**

Registered: 9/3/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/3/12 στις 22:03

θα περιμένουμε μαίρη!
πάντα διαβάζω με ενδιαφέρον αυτά που γράφεις
Και σε εμπιστεύομαι, γιατί πρώτον καταλαβαίνω ότι έχεις κάνει πολύ προσωπική έρευνα (μελέτη και εφαρμογή-εμπειρία) και δεύτερον διότι βλέπω ότι και τα δικά μου συμπεράσματα δοκιμάζοντας είναι τα ίδια.
Εν αναμονή λοιπόν...

Πρώτος στόχος: 80 κιλά
Δεύτερος στόχος: 20/5/2011 - 77.5κιλά
Τρίτος στόχος: 27/5/2011 - 76.8 κιλά
Τέταρτος στόχος: 09/09/11- 70κιλά
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wrVl8ap/weight.png
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 3/4/12 στις 19:47

*ντουκ*

σκεφτομαι να κανω 2 πειραματα.

- να αφησω αποβραδυς κρεας σε κοκα κολα να δω αν θα εξαφανιστει (και σε αλλο μπολακι με κανονικο μαριναρισμα, λαδι-ξυδι η κρασι με βοτανα και μπαχαρικα)

- να ποτισω 5 φυτα με νερο που εχει ζεσταθει και κρυωσει σε μικροκυματα, 5 με νερο που εχει ζεσταθει σε βραστηρα και κρυωσει και 5 με νερο βρυσης.

θα εχει ενδιαφερον;

ton76
Τακτικό μέλος

Registered: 3/5/11
Member Is Offline

Mood: elevator
Warnings:

[*] posted on 4/4/12 στις 13:59

γεια σου ρε Μαιρακι,

θα τα πουμε αυριο τελικα?

http://swlf.lilyslim.com/mHA3p2.png
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/4/12 στις 15:20

ναι! καλα που μου το θυμησες. Μπορω να πω και στον αντρα μου να ερθει μετα απο τη δουλεια να μας βρει, μου'πε οτι θα σχολασει νωρις.

polinaki1983
Θαμώνας

Registered: 18/10/10
Member Is Offline

Mood: Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!
Warnings:

[*] posted on 4/4/12 στις 15:36

Μίζερυ μου!!!! Τί κάνεις κούκλα μου?

http://swlf.lilyslim.com/OyoRp2.png

07/10/2013 108,00 Αρχή μιας νέας προσπάθειας
Στόχος:
31/10/2013 106,00

http://lpmf.lilypie.com/hoHwp3.png

http://lb5f.lilypie.com/a6TCp3.png

I had sleeve gastrectomy on 04/03/2011. It doesn't work anymore for me... I am on my own now...

I may not be the most beautiful, or the sexiest, nor do I have the perfect body. But I don’t pretend to be someone I’m not, I’m good at being me. I might not be proud of some of the things I’ve done in my past, but I’m proud of who I am today. nobody is perfect, but that’s what makes everything interesting!!!
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 4/4/12 στις 15:46

χαλου!!!!!! ολα καλα! κανω πειραματα να καταλαβω πως λειτουργουν τα πραγματα. Πιτισιρικι ακομα, γιοκ, αλλα πηρα ενα μονιτορακι της clearblue και βρισκει τις καταλληλες μερες πιο επισημα, γιατι με μετρημα, δεν γινεται τιποτα. Μαλλον αλλου αντι αλλου ειμαι εγω. Τελος απριλη θα αρχισω σχολη γιατι ερχεται ενας φιλος μου διακοπες και δεν θελω να χασω τις ωρες της σχολης.

πως τα πας εσυ;! πως ειναι το καινουριο το πιτσιρικι? :bouncing::bouncing::smilegrin::smilegrin::smilegrin:

MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 14/4/12 στις 16:57

/bump

luludenia
Μέλος
**

Registered: 26/5/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 26/5/12 στις 22:34

Γεια σας...Ηθελα να πω ενα μεγαλο μπραβο στη Merry που μπηκε στον κοσμο να τα γραψει ολα αυτα. Τα λες πολυ πολυ σωστα και το λεω επειδη σπουδαζω χημεια και εχω παρει πολλα μαθηματα σε σχεση με την χημεια των τροφιμων και ειναι μεγαλη αληθεια αυτα που λες για απωλεια λιπους και οχι υγρων ή μυικου ιστου!!!Ολα πρεπει να γινονται με μια ισορροπημενη διατροφη που να τα περιεχει ολα αλλα με μετρο και με σωστο συνδυασμο!!!Διαιτες με γρηγορα αποτελεσματα να σας προβληματιζουν και οχι να σας δελεαζουν..!!Μακρια τους!!Και παλι μπραβο για το topic!

http://www.ticker.7910.org/wa__90__02ow00000g41MDAwMDA4fDAwMDA1NTRkYXx5b3VyIHRleHQ.gif

Το να τα εχεις καλα με το σωμα σου εχει πιο ωραια γευση απο οποιοδηποτε φαγητο!!!
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 27/5/12 στις 02:21

ευχαριστω πολυ =D τωρα πειραματιζομαι με φυτοφαγικη/ωμοφαγικη διατροφη και διατροφες σε συνδιασμο με οικονομικη αναγκη. Εχω συμπληρωσει ενα μηνα, περιμενω αλλον εναν να δω τι θα δειξουν οι εξετασεις αιματος. Προσπαθω να ραψω μια διατροφη που αντεχει η τσεπη για περιοδους κρισης.. Λεφτα δεν εχουμε, τουλαχιστον να'χουμε τη υγεια μας.
giorgosdelta
Τακτικό μέλος

Registered: 4/5/12
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 27/5/12 στις 10:07

Ας πιάσω τα χάπια, μεταβολισμό.
Τα χάπια καλύτερα πετάξτε τα, ρημάζουν το συκώτι.
Το μεταβολισμό αλλάζει θετικά, μια τροφή την οποία έχω προσωπικά ως νούμερο 1 στη καθημερινή μου διατροφή, και ονομάζετσαι ταχίνι.
Πολτός από σησάμι. Έχω βρει πρόσφατα καταπληκτικό ταχίνι, όπως με παρότρυνε ένας φίλος, από τη Δράμα. Μπορείτε να αναζητήσετε και να πάρετε ταχίνι ολικής άλεσης, αν ενδιαφέρεστε να γράψω κι άλλα.
Το Ταχίνι κι η οποιαδήποτε λιπαρ'η τροφή δεν παχαίνει, μην απατάστε. Η ποσότητα παχαίνει κι η λάθος ώρα λήψης τροφής.
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
MerryMaker_Misery
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 27/5/12 στις 21:02

και εγω σε χαμηλη υδατανθρακων "εποχη" ριμαζω το ταχινι! στη αρχη παιζει να κατεβαζα ενα βαζακι σε 2 μερες, αλλα πλεον με χορταινει 2 κουταλιες της σουπας.
marimari
Τακτικό μέλος

Registered: 17/10/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 28/5/12 στις 22:06

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

http://sddf.lilyslim.com/Dargp2.png

26/1/12 ..... 120,2
1/3/12 ..... 112,5
1/4/12 ..... .....
otiosa
Τακτικό μέλος

Registered: 31/12/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 28/5/12 στις 22:49

Πολύ καλό τόπικ MerryMaker_Misery !

Θα ήθελα να προσθέσω τι με έκανε να δοκιμάσω low-carb δίαιτα:
Sickengly Sweet
Hunger and hormones: a vicious circle
Ειδικά το τελευταίο βιντεάκι εξηγεί το γιατί ο εγκέφαλος μας λειτουργεί έτσι: Depressed?
Κάποτε συζητούσα με μία φίλη μου (ελλιποβαρής) και της έλεγα ότι εσύ δεν πεινάς, ενώ λόγω των παραπανίσιων κιλών πεινάω και μου απαντάει ότι πεινάει συνέχεια (είναι τέλεια στην ζαχαροπαστική :starhit: ) ακόμα κι αφού έχει φάει πεινάει. Αναρωτιόμουν πως γίνεται μέχρι που είδα τα βίντεο.
Αυτές τις μέρες κάνοντας low-carb ελέγχω 1) συναισθήματα και 2) την πείνα!! Έπαψα να έχω εκείνο το αίσθημα της πείνας που αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο και νόμιζα ότι θα τρελαθώ εάν δεν τσιμπήσω κάτι.
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν προτείνω "κάντε atkins", αλλά δώστε χρόνο να ενημερωθείτε για το πως επηρεάζει το σώμα μας η υπερβολική κατανάλωση υδατανθράκων, πραγματικά έπαθα πλάκα όταν είδα αυτά τα βιντεάκια, είναι ολόκληρη σειρά, δείτε και τα άλλα! Σε ένα ποσοστό η πείνα γεννιέται από αυτό που επιλέξαμε να φάμε στο προηγούμενο γεύμα και όχι επειδή σώνει και καλά είμαστε απειθάρχητες, βουλιμικές κ.α. όπως μια κοινωνική αντίληψη μας έχει πείσει ότι είμαστε!
Και αυτό για την φρουκτόζη Sugar - a sweet addiction, ΔΕΝ θα βρείτε low-fat τρόφιμο που δεν έχει και φρουκτόζη! καλύτερα να φας το full-fat και να χορτάσεις παρά το low-fat με τη φρουκτόζη και να πεινάς μετά από μισή ώρα... και δεν είναι ότι θα πεινάς, το πρόβλημα είναι ότι όταν θα ενδώσεις στην πείνα και φας θα αισθάνεσαι τύψεις και άσχημα για εσένα!!! Είναι φοβερό το πως μας προγραμματίζουν ελέγχοντας την χημεία του εγκεφάλου μας να έχουμε μια "αυτο-τιμωρητική" διάθεση για το σώμα μας και ενοχική σχέση με το φαγητό!

otiosa
Τακτικό μέλος

Registered: 31/12/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 29/5/12 στις 15:15

does eating fat make you fat?
"carbs are killing you" είναι λίγο υπερβολικό, το σώμα μας χρειάζεται ποικιλία, αλλά αυτά που λέει για την υπερέκκριση ινσουλίνης δυστυχώς αληθεύουν όπως η πηγή που παρέθεσε η MerryMaker_Misery στο πρώτο ποστ

asteropi
Τακτικό μέλος

Registered: 8/9/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 29/5/12 στις 15:35

Quote:
Originally posted by otiosa
Πολύ καλό τόπικ MerryMaker_Misery !

Θα ήθελα να προσθέσω τι με έκανε να δοκιμάσω low-carb δίαιτα:
Sickengly Sweet
Hunger and hormones: a vicious circle
Ειδικά το τελευταίο βιντεάκι εξηγεί το γιατί ο εγκέφαλος μας λειτουργεί έτσι: Depressed?
Κάποτε συζητούσα με μία φίλη μου (ελλιποβαρής) και της έλεγα ότι εσύ δεν πεινάς, ενώ λόγω των παραπανίσιων κιλών πεινάω και μου απαντάει ότι πεινάει συνέχεια (είναι τέλεια στην ζαχαροπαστική :starhit: ) ακόμα κι αφού έχει φάει πεινάει. Αναρωτιόμουν πως γίνεται μέχρι που είδα τα βίντεο.
Αυτές τις μέρες κάνοντας low-carb ελέγχω 1) συναισθήματα και 2) την πείνα!! Έπαψα να έχω εκείνο το αίσθημα της πείνας που αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο και νόμιζα ότι θα τρελαθώ εάν δεν τσιμπήσω κάτι.
Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν προτείνω "κάντε atkins", αλλά δώστε χρόνο να ενημερωθείτε για το πως επηρεάζει το σώμα μας η υπερβολική κατανάλωση υδατανθράκων, πραγματικά έπαθα πλάκα όταν είδα αυτά τα βιντεάκια, είναι ολόκληρη σειρά, δείτε και τα άλλα! Σε ένα ποσοστό η πείνα γεννιέται από αυτό που επιλέξαμε να φάμε στο προηγούμενο γεύμα και όχι επειδή σώνει και καλά είμαστε απειθάρχητες, βουλιμικές κ.α. όπως μια κοινωνική αντίληψη μας έχει πείσει ότι είμαστε!
Και αυτό για την φρουκτόζη Sugar - a sweet addiction, ΔΕΝ θα βρείτε low-fat τρόφιμο που δεν έχει και φρουκτόζη! καλύτερα να φας το full-fat και να χορτάσεις παρά το low-fat με τη φρουκτόζη και να πεινάς μετά από μισή ώρα... και δεν είναι ότι θα πεινάς, το πρόβλημα είναι ότι όταν θα ενδώσεις στην πείνα και φας θα αισθάνεσαι τύψεις και άσχημα για εσένα!!! Είναι φοβερό το πως μας προγραμματίζουν ελέγχοντας την χημεία του εγκεφάλου μας να έχουμε μια "αυτο-τιμωρητική" διάθεση για το σώμα μας και ενοχική σχέση με το φαγητό!

:thumbup::thumbup::thumbup:

http://swlf.lilyslim.com/YZG0p3.png
ria
Θαμώνας

Registered: 24/3/05
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 29/5/12 στις 15:47

asteropi αν καταλαβα καλα... εννοεις μεταξυ αλλων οτι τα συμπληρωματα-βιταμινες ειναι απατη κ δεν χρειαζονται?
giorgosdelta
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/5/12 στις 09:50

2. 10 ημέρες

Ας θεωρήοσυμε έναν μέσο άνθρωπο που έχει μεταβολισμό στις 2000 θερμίδες ημερησίως.
Αν για 10 μέρες δε φάει τίποτα και πίνει μόνο νερό, θα χάσει 2000*10=20000θερμίδες. Δηλαδή 20000/7500=2,6 καθαρά κιλά.
Φυσικά κι αυτό είναι ουτοπικό γιατί μετά από 1-2 μέρες ο οργανισμός θα σοκαριστεί κι ο μεταβολισμός θα πέσει πάρα πολύ, επίσης κι οι δραστηριότητες του ανθρώπου αυτού, που θα έχει κρεβατωθεί-νοσηλευτεί. Άν, εν τω μεταξύ δεν έχει τρελαθεί ή πεθάνει!
Αν επί 10 μέρες όμως πεισμώσει και πεινάσει τρώγωντας -1000 θερμίδες ημερησίως θα χάσει 1,3 κιλό περίπου.

Και στις 2 περιπτώσεις όταν ξαναδει φαΐ, θα μετατρεπεί φαγάνθρωπος, όπως λέμε τέρας.

ΥΓ. Ίσως να τα έχουμε ξαναπεί, αλλά είναι ένα καλό θέμα και μια καλή ευκαιρία να ανταλλάσουμε απόψεις. Και να είμαστε σε κουβέντα.
ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/5/12 στις 09:52

για τις βιταμινες giorgosdelta τι αποψη εχεις?
giorgosdelta
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/5/12 στις 10:03

@ria, όταν είσαι σε παρατεταμένη δίαιτα ίσως χρειαστείς. Εκτός κι αν βρεις κάποιες σούπερ τροφές και τα παίρνεις όλα. Συνήθως έλλειψη ενός ιχνοστοιχείου σου δίνει σημάδια τα οποία δύσκολα καταλαβαίνεις. Πχ, μπορεί κάποια βράδια να νιώθεις ότι δε βλέπεις καλά την ώρα που σκοτεινιάζει. Α+D.
Εγώ παίρνω Α+D, ίσως και τζάμπα, εν πάση περιπτώσει παίρνω μιας εταιρίας που εμπιστεύομαι, της natures plus, στη χειρότερη χάνω τα λεφτά μου.

Αν αθλείσαι στα όριά σου, χάνεις ιχνοστοιχεία, μεταλλικά άλατα (τα αποβάλλεις) τα οποία, αν δε βρεις τρόπο να τα πάρεις είσαι τελειωμένος.
Είναι πολύ μεγάλη κουβέντα οι βιταμίνες, ο τρόπος λήψης.
Βιταμίνες για παράδειγμα έχουν κατά κύριο λόγο οι ωμές τροφές., φρούτα και λαχανικά. Για μέτρα, πόσα τρως από αυτά.
ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 30/5/12 στις 10:10

παρόλα αυτα υπαρχουν εξετασεις που σου δειχνουν την ελλειψη ή μη... οπως για την D που ανεφερες η (OH)25D3 . Εγω σκοπευω να αρχισω κανοντας πρωτα εξετασεις.... ειμαι σιγουρη οτι θα χρειαστω γιατι οπως κι εσυ ειπες.... ποσες ωμες τροφες καταναλωνουμε την ημερα.... πολυ λιγες
Eli
Θαμώνας

Registered: 20/7/11
Member Is Offline

Mood: Υγιεινή διατροφή, καθημερινή άσκηση, αλλαγή τρόπου ζωής και σκέψης!
Warnings:

[*] posted on 30/5/12 στις 11:27

Η τάση για υπερφαγία πολλές φορές υποκρύπτει έλλειψη βιταμινών, μετάλλων και ιχνοστοιχείων.
Γι αυτό και οι διατροφολόγοι, ειδικά αυτοί που ειδικεύονται σε διατροφικές διαταραχές συστήνουν συμπληρώματα διατροφής.
Όπως είπε και ο Γιώργος αν κάνουμε για μεγάλο χρονικό διάστημα στερητική διατροφή το πιθανότερο είναι να παρουσιάσουμε ελλείψεις. Οι ελλείψεις αυτές όμως δεν φαίνονται στο αίμα γιατί το σώμα μας έχει την τάση να διατηρεί την σύσταση του αίματος σταθερή. Η έλλειψη είναι σε κυτταρικό επίπεδο και εντοπίζεται μόνο μέσα από εξειδικευμένες εξετάσεις. π.χ. μία γυναίκα μπορεί να έχει οστεοπόρωση και το ασβέστιο στο αίμα της να έχει τιμή σε φυσιολογικά επίπεδα. Θέλει πιο εξειδικευμένες εξετάσεις για να εντοπίσει την έλλειψη ασβεστίου στα κόκαλά της.

Η άποψη του διατροφολόγου μου είναι η εξής:
Αν ζεις σε ένα περιβάλλον χωρίς ρύπανση, πίνεις καθαρό φιλτραρισμένο νερό, δεν έχεις συνεχές άγχος, τρως φρούτα και λαχανικά από τον βιολογικό μπαχτσέ σου, χωρίς να έχεις καθόλου επεξεργασμένη τροφή στο καθημερινό σου διαιτολόγιο, βγαίνεις κάθε μέρα στον ήλιο και αγναντεύεις το απέραντο γαλάζιο για 30 λεπτά τότε δεν χρειάζεται να λαμβάνεις συμπληρώματα διατροφής. :lol:

Για εμάς όμως που ζούμε σε πόλεις, τρώμε το άγχος του ελέους, ζούμε μέσα στην ρύπανση και δεν έχουμε την πολυτέλεια να τρώμε μόνο βιολογικές τροφές επιβάλλεται για να έχουμε σε βάθος χρόνου καλή υγεία να λαμβάνουμε συμπληρώματα. Δεν είναι τυχαίο που τα χρόνια νοσήματα (ειδικά τα καρδιαγγειακά) , τα αυτοάνοσα και οι καρκίνοι θερίζουν την τελευταία ειδικά 20ετία και μάλιστα με αυξητικές τάσεις. Η δυνατότητα του οργανισμού μας για αυτοίαση μειώνεται και η διατροφή και ο τρόπος ζωής μας παίζει τον ύστατο ρόλο.

Μπορεί λαμβάνοντας συμπληρώματα να μην αντιλαμβανόμαστε την θετική τους επίδραση μέσα σε λίγες μέρες, αλλά σε βάθος χρόνου σίγουρα θα νιώσουμε διαφορές.

Προσωπικά ένα ντοκιμαντέρ που με κλόνισε πολύ σε ότι έχει να κάνει με την διατροφή και με τα συμπληρώματα διατροφής ήταν το "Food Matters". Για όποιον δεν το έχει δει, συστήνω ανεπιφύλακτα να αφιερώσει τον χρόνο. Αξίζει τον κόπο.
http://www.youtube.com/watch?v=0MFP2oHe0yE

http://www.ticker.7910.org/wa__96__02Ba00008v--MDU4NjE0bGp8MDAwMDU1NGRhfHBvc2l0aXZlIHRoaW5raW5nIA.gif
Ύψος 1,70

Γιατί υπάρχουν τόσες πολλές δίαιτες; Γιατί καμία δεν έχει αποτέλεσμα!!!
Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο και υπομονή...
 Pages:  1  2  3

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top