Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  ..  257  258  259  260  261  ..  484
Author: Subject: SLEEVE (Επιμήκης Γαστρεκτομή)
Γλαύκη
Θαμώνας

Registered: 23/6/11
Member Is Offline

Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 4/8/11 στις 22:50

Δεν θα κατετασα τον εαυτο μου στους ιδιαιτερα ποτες(μπορει να κανω μηνες να πιω) αλλα οτι δεν θα μπορω να πιω ουτε ενα τζιν με τονικ οταν θα βγαινω θα μου στοιχισει παρα πολυ.Ειναι συνυφασμενο με τη ζωη μου.Παντα μετα τις προβες στο θεατρο κ τις παραστασεις,δικες μας κ αλλων να πηγαινουμε για ποτακι.Να συζηταμε,να κρινουμε,να λεμε,να και το δευτερο ποτο!Προσπαθω απο τωρα να μαθω να παιρνω χυμο αλλα δε μου βγαινει.Δε μου παει για βραδυ.Σκεφτηκα να παιρνω Σουρωτη αλλα νομιζω οτι ουτε αυτη επιτρεπετε αφου ειναι ανθρακουχο νερο.Πραγματικα αυτο δεν ξερω πως θα το παλεψω.
Μοναχουλα πηγαινε σε ενα φαρμακειο που να εχει τα ανθοηαματα Μπαχ,συζητησε με το φαρμακοποιο κ παρε αυτο που σου ταιριαζει.Θα σε βοηθησει πολυ.Δεν ειναι φαρμακο,ειναι απο βοτανα κ μπορει να το παιρνει ο καθενας αφοβα.
Κ το γυμναστηριο βοηθαει γιατι με την ασκηση εκρινετε σεροτονινη,η ορμονη της χαρας!
View user's profile View All Posts By User U2U Member
Mak
Θαμώνας

Registered: 1/4/11
Member Is Online

Mood: "things do not change, we change"
Warnings:

[*] posted on 4/8/11 στις 23:47

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους πολύ, από καρδιάς.
Δεν μπορεί, θα περάσει, δεν θα του περάσει..

SLEEVE GASTRECTOMY 23/5/2011

http://swlf.lilyslim.com/WMxNp3.png
XristinaNikolas
Τακτικό μέλος

Registered: 19/5/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 01:31

θα συμφωνήσω με την αννα65, αυτό που ξέρω ,γιατί μου το ξεκαθάρησε ο γιατρός μου είναι οτι με την αφαίρεση της ορμόνης γρελίνης, η οποία βρήσκετε στον θόλο του στόμαχου υπάρχουν αυτές οι αναταράξεις στο νευρολογικό σύστημα μέχρι να ισσοροπήσει ο οργανισμός στην ν'εα πολύ μικρή εκχυση της. Επίσης εκτός απο την sleeve και σε επεμβάσεις που αφορούν την εγκάρσια τομή του πυλωρού, εκεί σε πολλέ περοπτώσεις μικρέ ή μεγάλες έχουμε και το σύνδρομο dumping δηλαδη μια ψιλοκαταθλιψούλα, αν μπείς στο youtube γαστρικο μανίνι post - op θα δείς πολλές εξομολογήσεις ασθενών, όπως και στην περιπτωση σου, αυτό συμβαίνει τους πρώτου 8-9 μήνες, δηλαδή μέσα σε αυτούς τους μήνες εμφανίζεται αλλά κυρίως στην αρχή, γι'αυτό Ισχυε και Ανδρίζου κοριτσάκι μου, θα περάσει και αυτό, και εγώ την Τρίτη έχω ραντεβού με τον ψυχιατρο για την γνωμάτετση!!
stelios
Τακτικό μέλος

Registered: 26/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 04:56

Με τον καιρό θα πιείτε και ποτό,αλλά οι θερμίδες,θερμίδες.Εγώ σήμερα ήπια 3 ουίσκυ με ντραμπουί,φαγωμένος και δεν με πείραξαν.

Μη μιλάς ποτέ για τον εαυτό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου....
Χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη Roux n Y 11.05.07
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών
Από 153 κιλά-->97
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
anna65
Τακτικό μέλος

Registered: 11/6/09
Member Is Offline

Mood: :)
Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 08:03

Quote:

οτι δεν θα μπορω να πιω ουτε ενα τζιν με τονικ οταν θα βγαινω θα μου στοιχισει παρα πολυ.Ειναι συνυφασμενο με τη ζωη μου.

Θα προσπαθήσω να βάλω μια άλλη προοπτική στη συζήτηση. Σε αυτό το φόρουμ είμαστε άτομα που έχουμε βιώσει την νοσηρή παχυσαρκία, τον κοινωνικό ρατσισμό, την απόρριψη, διάφορα προβλήματα υγείας και πολλά άλλα. Το αντιμετωπίζουμε με παρεμβατική μέθοδο, δηλαδή θέτουμε το σώμα μας προς "σφαγή", αντιμετωπίζοντας μετεγχειρητικούς κινδύνους, επιπλοκές, παρενέργειες, περνάμε βδομάδες και μήνες με ταλαιπωρίες τρώγοντας με δυσκολία μπουκιά-μπουκιά και λέγοντας το νερό νεράκι. Μετά από όλα αυτά, πιστεύετε ότι μπορεί κάποιος από τους γύρω μας να μας προσβάλει ως "ξενέρωτους" επειδή δεν τον ακολουθούμε στον αλκοολισμό του; Γιατί θεωρούμε την κατανάλωση αλκοόλ ως απαραίτητο συστατικό για την κοινωνική καταξίωση; Γιατί θεωρούμε ότι ένα ποτηράκι τζιν με τόνικ ή ένα ουισκάκι, ή τρία ντραμπούι είναι "συνυφασμένα με τη ζωή μας"; Όχι, δεν είναι! Η ζωή είναι δική μας, την πήραμε στα χέρια μας και από δω και πέρα μάθαμε τη δύναμή μας - δεν εξαρτώμαστε πια από τη γνώμη των άλλων! θα βγούμε, θα διασκεδάσουμε - με κόλα λάιτ ή με χυμό ή με παγωμένο νεράκι αν χρειαστεί. Βγαίνουμε για να περάσουμε καλά με την παρέα, όχι με το αλκοόλ. Και περνάμε καλά, γιατί ξέρουμε τι έχουμε πετύχει και δεν γυρίζουμε πίσω!

Ανοικτή χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη κατά Roux-Y 21.7.2009
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών - Ρίο

Από 125 κιλά --------> 73 κιλά
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
sasa32
Μέλος
**

Registered: 22/7/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 11:00

Quote:
Originally posted by anna65
Quote:

οτι δεν θα μπορω να πιω ουτε ενα τζιν με τονικ οταν θα βγαινω θα μου στοιχισει παρα πολυ.Ειναι συνυφασμενο με τη ζωη μου.

Θα προσπαθήσω να βάλω μια άλλη προοπτική στη συζήτηση. Σε αυτό το φόρουμ είμαστε άτομα που έχουμε βιώσει την νοσηρή παχυσαρκία, τον κοινωνικό ρατσισμό, την απόρριψη, διάφορα προβλήματα υγείας και πολλά άλλα. Το αντιμετωπίζουμε με παρεμβατική μέθοδο, δηλαδή θέτουμε το σώμα μας προς "σφαγή", αντιμετωπίζοντας μετεγχειρητικούς κινδύνους, επιπλοκές, παρενέργειες, περνάμε βδομάδες και μήνες με ταλαιπωρίες τρώγοντας με δυσκολία μπουκιά-μπουκιά και λέγοντας το νερό νεράκι. Μετά από όλα αυτά, πιστεύετε ότι μπορεί κάποιος από τους γύρω μας να μας προσβάλει ως "ξενέρωτους" επειδή δεν τον ακολουθούμε στον αλκοολισμό του; Γιατί θεωρούμε την κατανάλωση αλκοόλ ως απαραίτητο συστατικό για την κοινωνική καταξίωση; Γιατί θεωρούμε ότι ένα ποτηράκι τζιν με τόνικ ή ένα ουισκάκι, ή τρία ντραμπούι είναι "συνυφασμένα με τη ζωή μας"; Όχι, δεν είναι! Η ζωή είναι δική μας, την πήραμε στα χέρια μας και από δω και πέρα μάθαμε τη δύναμή μας - δεν εξαρτώμαστε πια από τη γνώμη των άλλων! θα βγούμε, θα διασκεδάσουμε - με κόλα λάιτ ή με χυμό ή με παγωμένο νεράκι αν χρειαστεί. Βγαίνουμε για να περάσουμε καλά με την παρέα, όχι με το αλκοόλ. Και περνάμε καλά, γιατί ξέρουμε τι έχουμε πετύχει και δεν γυρίζουμε πίσω!

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:
*Katie
Θαμώνας

Registered: 27/4/11
Member Is Offline

Mood: 10/12/2010 sleeve gastrectomy
Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 11:13

Quote:
Quote:

συμφωνω απόλυτα !! ωστόσο είναι καλό να ξέρω ότι έχω την επιλογή αν επιθυμώ να το κάνω μετά από κανα 2 χρόνια.

http://www.ticker.7910.org/wa__65__02Yx00000g41MjM3c2x6fDEyMzM0NGRhfGhlaWdodCAxLjcx.gif
*Katie
Θαμώνας

Registered: 27/4/11
Member Is Offline

Mood: 10/12/2010 sleeve gastrectomy
Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 11:37

για το θέμα ψυχολογίας θέλω να πω και εγώ πέραν από την αρχική καταθλιψούλα που είχα πάθει και την ξεπέρασα γύρω στο 6μηνο έπαθα 2ο επεισόδιο χειρότερο το οποίο με οδήγησε μέχρι την πόρτα της ψυχολόγου.

Όταν είχα φτάσει γύρω στα 85 κιλά το σώμα μου πια είχε αλλάξει δραματικά. Εγώ δεν υπήρξα ποτέ τόσα κιλά με αποτέλεσμα να πάθω ένα σοκ. Όλοι ενθουσιασμένοι γύρω μου με την απώλεια να με κοπλιμεντάρουν και εγώ όσο το κάνανε τόσο πιο άσχημα ένιωθα. Άρχισα να νιώθω πιο παχιά από ποτέ , να παθαίνω κρίσεις πανικού , αυτοπεποιθηση στο μηδέν, να με κοιτάνε στο δρόμο και να κρύβομαι, να αισθάνομαι ενοχές που πήγα και "εκοψα" τον εαυτό μου. Συν το γεγονός ότι πλησίαζα στο 6μηνο όπου όλοι λένε ότι μειώνετε η απώλεια και ανοίγει η όρεξη κλπ. Έφτασα στο σημείο μία μέρα ένω είχα φάει 2 μπουκιές από το φαγητό μου ( σουπα γιουβαρλάκια) να μου έρθει εμετός από την σκέψη και μόνο ότι έτρωγα φαγητό. Εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.
Τα είχα πάρει και λίγο, διότι πίστευα ότι όταν θα χάσω βάρος θα είμαι ευτυχισμένη, με πολύ αυτοπεποίθηση και όλα θα είναι τέλεια. Και δεν ήταν. Πως γίνεται να νιώθω όμορφη, και φουλ αυτοπεποίθηση στα 100 και στα 85 που δεν είμουν ποτέ να μην νιώθω ΘΕΑ????
Πήγα λοιπόν στην ψυχολόγο μιλήσαμε κανα δυο φορές, αλλά η εσωτερική συζήτηση και η συμπαράσταση από πολυαγαπημενο μου πρόσωπο που της είπα τι μου συμβαίνει με έφεραν λίγο σε κάποια ισορροπία, καθώς και το γεγονός ότι άρχισα να βγάζω πολλές φωτογραφίες του νέου εαυτού για να συνηθήσω την εικόνα μου.
2 μήνες μετά μπορώ να πω ότι το έχω ξεπεράσει και αυτό το εμπόδιο και νιώθω πολύ καλά !

Αυτό που έχω βιώσει από τότε που έκανα την επέμβαση μέχρι τώρα είναι ενα ψυχολογικό τρενάκι που τρέχει με μεγάλη ταχύτητα και προσπαθώ να το ακολουθήσω. Τώρα περνάω καλή φάση, είμαι πάνω , εύχομαι και να μείνω. Για αυτούς που είναι στα κάτω τους, παιδια υπομονή και κουράγιο, μην το αφήνετε ανεξελγτο, παλέψτε το,μιλήστε το, ζητήστε βοήθεια απο τον εαυτό σας , το αγαπημένο σας προσωπο , τον ειδικό , θα περάσει!
Ραντεβού στην απέναντι όχθη Γιώτα, είναι πολύ ωραία από αυτή την μεριά , σε περιμένω!!!

http://www.ticker.7910.org/wa__65__02Yx00000g41MjM3c2x6fDEyMzM0NGRhfGhlaWdodCAxLjcx.gif
yannaki
Τακτικό μέλος

Registered: 7/12/10
Member Is Offline

Mood: Αισιόδο !!!!
Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 12:09

Quote:

Συμφωνώ με το όλα όσα γράφεις! Το ποτό δεν είναι απαραίτητο για να περάσουμε καλά. Ποτέ δεν αισθάνθηκα την ανάγκη του και πάντα επινα πιο λίγο από όλους και ήμουν στο τσακίρ κέφι χωρίς μα πιω πάνω από 2 ποτά. Δεν το έχουμε ανάγκη και όποιος μας θεωρεί ξενέρωτους γι αυτό έχει λάθος εντύπωση για μας αλλά και για το τι είναι διασκέδαση. Περνάω καλά και χωρίς αυτό. Το ιδιο έκανα και με το νεσκαφέ το ίδιο και με τα αναψυκτικά. Θεωρώ πως από τη στιγμή που αποφάσισα να κάνω την επέμβαση μπορώ να κρατήσω και κάποια πράγματα μακριά από το στομάχι μου. Να φανταστείτε πως τώρα που έπαθα ωτίτιδα και ξέρετε για τι πόνο μιλάμε πήρα αντιβίωση σε παιδικό σιρόπι για να μην επιβαρύνω το στομάχι μου(πάντα μιλώντας πρώτα με το γιατρό μου) κι ας πήρε η αναρρωση 2 μέρες παραπάνω.
Οσο για το ψυχολογικό κομμάτι ναι έχω κι εγώ ακόμα κακιες μέρες αλλά σε μένα έχουν να κάνουν πιο πολύ με το οτι πλέον δεν ξεδίνω με το φαγητό και πρέπει να βρω αλλους τρόπους να ξεδίνω. Ελπίζω για όλους μας να τα καταφέρουμε και μελλοντικά και να κρατήσουμε το εργαλείο για την υπόλοιπη ζωή μας σε ενεργοποίηση!

Join our Weight Loss Forum Community Today!
http://www.weight-loss-center.net/weight-loss-tickers/uploads/tickers/3315ea1ada5cffa.png
OSANAMA
Τακτικό μέλος

Registered: 2/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 12:33

Quote:
Quote:

:thumbup::thumbup::thumbup:
bobon
Τακτικό μέλος

Registered: 21/1/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 17:19

Γεία σας παιδάκια τι κάνουμε?Πως τα περνάτε?Σόρρυ που χάθηκα τόσο καιρό αλλά λίγο κάτι προβλήματα υγείας,κατί οι διακοπές δεν μου επέτρεψαν να βρω χρόνο να σας γράψω.Δεν διάβασα τις σελίδες που έχασα ακόμα αλλά λίγο που είδα συζητάτε για το αλκοόλ. Δοκίμασα που λέτε να πιω πριν 2-3 βδομάδες ένα ελαφρύ ποτό και ομολόγω πως ένιωσα πως με χτύπησε σχετικά γρήγορα με 2-3 γουλίες.Την επόμενη φορά που δοκίμασα το ήπια πιο άνετα και φυσικά πιο αργά και είχα φάει σε σχετικά κοντινό χρόνο.Κατέληξα στο ότι πρέπει να πίνουμε αργά αργά...:)Καλές κατηφόρες και καλή αναμονή σε όσους περιμένουν ακόμα!!!

http://swlf.lilyslim.com/s1Sfp3.png
XristinaNikolas
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 17:47

Κατά την γνώμη μου, το νέο μας στομαχάκι!!! ( εγώ δεν το έχω ακόμα) είναι κάτι μοναδικό που τα προηγούμενα χρόνια δεν θα μπορούσε να το διανοειθεί ένας παχύσαρκος, και πολλοί συναθρώποι μας υπερβαροι και με σοβαρές ασθένειες άντρες και γυναίκες συνέχιζαν την "ζωή" τους χωρις να την χαίρονται και δυστηχώς όσοι άνοικαν σε κατωτερη οικονοκική τάξη, φαντάζεστε οτι, ούτε μια "καλή" διατροφή δεν μπορούσαν να κάνουν δηλ. με γιαουρτάκια 2%, μπιφτεκάκια, ψητά με σαλατούλα κτλ, γιατί απο ΄΄οτι ξέρω η γιαγιά μου που μεγάλωσε στην πλ. Κουμουδούρου την εποχή του μεταπολέμου μοιράζονταν μια οικογένεια ένα κουνουπίδι και το έτρωγαν ωμό!! Θέλω να πώ και πρώτα στον εαυτό μου, οτι θεωρώ οτι αυτή η επέμβαση είναι ένα Θείο δώρο για μένα, μου δείνει την ευκαιρία να "ΜΑΘΩ ΝΑ ΤΡΩΩ" , πραγματικά βλέπω πώς όλη αυτή η διαδικασία μου θυμήζει την διατροφή ενός μωρού...... πρώτα τα υγρά, μετά τα αλεσμένα, μετά μικρά μικρά κομματάκια και υστερα σιγά σιγά τα δοκιμάζει όλα ένα μωρό!!! Βέβαια στο δικό μου παιδί δεν θα έδινα κοκα κόλα ή ποτό ή αναψυκτικά ή βρώμικο φαγητό, νομίζω όλες οι μητέρες δεν θα το έκαναν αυτο, τουλάχιστον τα πρώτα 3- 4 χρόνια της επέμβασης μας θεωρώ πως πρεέπει να τα εκμεταλετούμε ανάλογα για να φτάσουμε στο επιθυμητό μας βάρος και για να το κρατήσουμε αισαεί...... χαίρομαι καμιά φορά ,οταν σκέφτομαι οτι μου δίνεται η ευκαιρία να "μάθω εγ'ω" το στομάχι μου να τρώει, και να μην ρίχνω βάρος πια στην οικογενεια μου για το πώς εφτασα να γίνω!!
sasa32
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 18:34

Quote:
Originally posted by XristinaNikolas
Κατά την γνώμη μου, το νέο μας στομαχάκι!!! ( εγώ δεν το έχω ακόμα) είναι κάτι μοναδικό που τα προηγούμενα χρόνια δεν θα μπορούσε να το διανοειθεί ένας παχύσαρκος, και πολλοί συναθρώποι μας υπερβαροι και με σοβαρές ασθένειες άντρες και γυναίκες συνέχιζαν την "ζωή" τους χωρις να την χαίρονται και δυστηχώς όσοι άνοικαν σε κατωτερη οικονοκική τάξη, φαντάζεστε οτι, ούτε μια "καλή" διατροφή δεν μπορούσαν να κάνουν δηλ. με γιαουρτάκια 2%, μπιφτεκάκια, ψητά με σαλατούλα κτλ, γιατί απο ΄΄οτι ξέρω η γιαγιά μου που μεγάλωσε στην πλ. Κουμουδούρου την εποχή του μεταπολέμου μοιράζονταν μια οικογένεια ένα κουνουπίδι και το έτρωγαν ωμό!! Θέλω να πώ και πρώτα στον εαυτό μου, οτι θεωρώ οτι αυτή η επέμβαση είναι ένα Θείο δώρο για μένα, μου δείνει την ευκαιρία να "ΜΑΘΩ ΝΑ ΤΡΩΩ" , πραγματικά βλέπω πώς όλη αυτή η διαδικασία μου θυμήζει την διατροφή ενός μωρού...... πρώτα τα υγρά, μετά τα αλεσμένα, μετά μικρά μικρά κομματάκια και υστερα σιγά σιγά τα δοκιμάζει όλα ένα μωρό!!! Βέβαια στο δικό μου παιδί δεν θα έδινα κοκα κόλα ή ποτό ή αναψυκτικά ή βρώμικο φαγητό, νομίζω όλες οι μητέρες δεν θα το έκαναν αυτο, τουλάχιστον τα πρώτα 3- 4 χρόνια της επέμβασης μας θεωρώ πως πρεέπει να τα εκμεταλετούμε ανάλογα για να φτάσουμε στο επιθυμητό μας βάρος και για να το κρατήσουμε αισαεί...... χαίρομαι καμιά φορά ,οταν σκέφτομαι οτι μου δίνεται η ευκαιρία να "μάθω εγ'ω" το στομάχι μου να τρώει, και να μην ρίχνω βάρος πια στην οικογενεια μου για το πώς εφτασα να γίνω!!

Πόσο δίκιο έχεις,είναι όντως σαν το μωρό που μεγαλώνει σταδιακά και περνάει από την μμια τροφή στην άλλη!:starhit:
Mak
Θαμώνας

Member Is Online

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 20:11

Quote:
Originally posted by *Katie

Αυτό που έχω βιώσει από τότε που έκανα την επέμβαση μέχρι τώρα είναι ενα ψυχολογικό τρενάκι που τρέχει με μεγάλη ταχύτητα και προσπαθώ να το ακολουθήσω. Τώρα περνάω καλή φάση, είμαι πάνω , εύχομαι και να μείνω. Για αυτούς που είναι στα κάτω τους, παιδια υπομονή και κουράγιο, μην το αφήνετε ανεξελγτο, παλέψτε το,μιλήστε το, ζητήστε βοήθεια απο τον εαυτό σας , το αγαπημένο σας προσωπο , τον ειδικό , θα περάσει!
Ραντεβού στην απέναντι όχθη Γιώτα, είναι πολύ ωραία από αυτή την μεριά , σε περιμένω!!!

Θα έρθω, Κατερινάκι, θα έρθω και θα κοιτάμε απέναντι και οι δυο, αποχαιρετώντας για πάντα ελπίζω την όχθη που ξεβράζει ενοχές, νευρώσεις και ό,τι άλλο μας πάει πίσω... Κάτσε εσύ εκεί και κάθε τόσο κούνα μου το χέρι να μου θυμίζεις τι ωραία που είναι και -που θα πάει- θα έρθω και εγώ!...

Giraffe2
Μέλος
**

Registered: 27/5/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 21:07

Καλησπέρα κι από μένα. Χάθηκα τόσο καιρό γιατί είμαι στο νοσοκομείο εδώ και 40 μέρες και παλεύω με τους πυρετούς, την διαφυγή και τα σηπτικά υγρά που κατά καιρούς έβγαζα. Έχω μια μικρή διαφυγή τόσο μικρή που δεν φαίνεται στις ακτίνες καν, αλλά ο γιατρός λέει ότι υπάρχει αφού η παροχέτευση μου βγάζει σάλια.Μέσα σε 40 μέρες έχω κάνει 3 φορές πυρετό μόλις μου σταματούσαν την αντιβίωση. Έιχα θέμα και με τις φλέβες μου που μου τις έκαιγε ο ορός μέσα σε δυο μέρες. Προσπάθησαν να μου βάλουν κεντρική στο λαιμό πάνω από 20 φορές χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά κάποιος γιατρός με υπέρυχο μου έβαλε μια μεγάλη φλέβα στο μπράτσο και ευτυχώς ησύχασα από αυτό.
Τα πράγματα με μένα δεν ξέρω αν πάνε καλά,ο γιατρός μου είπε πως αν ανεβάσω ξανά πυρετό θα με χειρουργήσει για να ξεπλύνει το συρίγγιο,αν βρει την τρύπα και μπορεί θα την κλείσει.Και όλα αυτά με ανοιχτή τομή μέχρι τον αφαλό.
Η ψυχολογία μου δεν είναι η καλύτερη γιατί είμαι τόσο καιρό εδώ, έχω να φάω καιρό και αρχίζω να ανησυχώ μήπως και δεν φύγω ποτέ από εδώ.Αυτά από μένα λοιπόν και δεν ξέρω αν το έγραψα σε λάθος τόπικ,συγγνώμη.

http://www.ticker.7910.org/wa__93__02YC00000g41MTcxaHBkfDQ3NDI4NTRoYXx0byBnbw.gif
anna65
Τακτικό μέλος

Registered: 11/6/09
Member Is Offline

Mood: :)
Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 21:36

Καμηλοπάρδαλη, περαστικά και μακάρι να τελειώσει γρήγορα το μαρτύριό σου. Όταν έκανα την κοιλιοπλαστική, ήταν μια κοπέλα στο δωμάτιο με παρόμοιο περιστατικό με το δικό σου. Την ξανανοίξανε με ανοικτή τομή για να κλείσουνε την τρύπα, αλλά μετά εμφανίστηκε το συρίγγιο και δεν έλεγε να υποχωρήσει για δυο-τρεις μήνες. Χρειάστηκε να μείνει στο νοσοκομείο κοντά στο τρίμηνο, και τώρα λίγους μήνες μετά ακόμη παραπονιέται πως μάλλον το συρίγγιο εξακολουθεί να είναι εκεί γιατί ακόμη νιώθει ψιλοενοχλήσεις.
Υπομονή. Η ψυχολογία σου σίγουρα δεν είναι η καλύτερη, αλλά αν σε παρηγορεί, ακόμη και αυτοί που δεν έχουν επιπλοκές έχουν πτώση στο ηθικό τους. Ξέρω ότι νιώθεις πως δεν θα ξαναδείς τον κόσμο έξω από το δωμάτιο του νοσοκομείου, αλλά όλα αυτά θα είναι ένα ξεχασμένο όνειρο σε λίγο καιρό.
Από φαγητό, φαντάζομαι πως θα έχεις το φορτιμέλ σε ορό. Ακόμη βγάζει η παροχέτευση; Αν και σου φαίνεται πως είσαι η μοναδική με αυτό το πρόβλημα, η διαφυγή είναι η πιο συχνή επιπλοκή της σληβ, και οι γιατροί έχουν εστιάσει στην αντιμετώπισή της - άλλοι πιο επιθετικά, άλλοι πιο συντηριτικά, αλλά όλοι υπεύθυνα.
Καλό κουράγιο και περαστικά!

Ανοικτή χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη κατά Roux-Y 21.7.2009
Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Πατρών - Ρίο

Από 125 κιλά --------> 73 κιλά
View user's profile View All Posts By User U2U Member This user has MSN Messenger
XristinaNikolas
Τακτικό μέλος

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 21:46

Kαμηλοπαρδαλη μου, χαίρομαι που μας ξαναέγραψες, σε επιθυμήσαμε κοριτσάκι..... πολλοί ρωτούσαν για σένα και να, είσαι καλύτερα και μας γράφεις!! δεν έχω λόγια γι' αυτό που περνάς, όμως είσαι δυνατή, έτσι δεν είναι? τώρα τόσο καιρό μέσα στο νοσοκομείο και ονειρεύεσαι να πάς σπιτακι σου, για την νέα αρχή που περίμενες με αγωνία, ευχομαι να γυρήσεις σύντομα και να μην ξανακάνεις πυρετό.
stelios
Τακτικό μέλος

Registered: 26/3/08
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 21:57

Περαστικά Girrafe,η διαφυγή θέλει γαιδουρινή υπομονή και συνεργασία.

Μη μιλάς ποτέ για τον εαυτό σου,άσε τους άλλους να χτίζουν το μύθο σου....
Χολοπαγκρεατική εκτροπή με γαστρική παράκαμψη Roux n Y 11.05.07
Από 153 κιλά-->97
View user's profile Visit user's homepage View All Posts By User U2U Member
thanos 5%
Μέλος
**

Registered: 25/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 22:03

Quote:
Originally posted by Giraffe2
Καλησπέρα κι από μένα. Χάθηκα τόσο καιρό γιατί είμαι στο νοσοκομείο εδώ και 40 μέρες και παλεύω με τους πυρετούς, την διαφυγή και τα σηπτικά υγρά που κατά καιρούς έβγαζα. Έχω μια μικρή διαφυγή τόσο μικρή που δεν φαίνεται στις ακτίνες καν, αλλά ο γιατρός λέει ότι υπάρχει αφού η παροχέτευση μου βγάζει σάλια.Μέσα σε 40 μέρες έχω κάνει 3 φορές πυρετό μόλις μου σταματούσαν την αντιβίωση. Έιχα θέμα και με τις φλέβες μου που μου τις έκαιγε ο ορός μέσα σε δυο μέρες. Προσπάθησαν να μου βάλουν κεντρική στο λαιμό πάνω από 20 φορές χωρίς αποτέλεσμα. Τελικά κάποιος γιατρός με υπέρυχο μου έβαλε μια μεγάλη φλέβα στο μπράτσο και ευτυχώς ησύχασα από αυτό.
Τα πράγματα με μένα δεν ξέρω αν πάνε καλά,ο γιατρός μου είπε πως αν ανεβάσω ξανά πυρετό θα με χειρουργήσει για να ξεπλύνει το συρίγγιο,αν βρει την τρύπα και μπορεί θα την κλείσει.Και όλα αυτά με ανοιχτή τομή μέχρι τον αφαλό.
Η ψυχολογία μου δεν είναι η καλύτερη γιατί είμαι τόσο καιρό εδώ, έχω να φάω καιρό και αρχίζω να ανησυχώ μήπως και δεν φύγω ποτέ από εδώ.Αυτά από μένα λοιπόν και δεν ξέρω αν το έγραψα σε λάθος τόπικ,συγγνώμη.

Κρατα καλα Giraffe!!!!σε καταλαβαινω απολυτα,ξερω πως ειναι να εχεις διαφυγη,θελει ομως δυναμη και καλη ψυχολογια για να σταθεις ορθια.Ολοι θα κανουν τα παντα για να σε βοηθησουν μεσα στο νοσοκομειο,η διαφυγη θελει το χρονο της για να επουλωθει.

Όσο με πληγώνεις τόσο με πορώνεις!!!

Λαπαροσκοπική επιμήκης γαστρεκτομή(LSG)
20/07/2010

http://www.ketoforum.de/diaet-ticker/pic/weight_loss/89326/.png
sasa32
Μέλος
**

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 22:10

Giraffe καλό κουράγιο εμείς είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε.Υπομονή κουκλίτσα μου όλα θα πάνε καλά!:thumbup:
Mak
Θαμώνας

Member Is Online

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 22:22

Δημητρούλα, πολύ χαίρομαι που ξαναεπικοινώνησες μαζί μας παρόλα τα προβλήματά σου, να είσαι γερή και φορτωμένη με υπομονή και όλα σιγά σιγά θα γίνουν ανάμνηση, από αυτές που θα ξεχάσεις καθώς θα πέφτουν τα κιλά και θα σηκώνεται το ηθικό, η σκέψη μου μαζί σου.

welldah
Τακτικό μέλος

Registered: 17/11/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 22:46

Giraffe σου εύχομαι να είναι όλα περαστικά και γρήγορα! Υπομονή κούκλα μου όλα θα περάσουν και σύντομα θα μπορέσεις να χαρείς τα αποτελέσματα της επέμβασης. Θέλει πίστη στο Θεό και δύναμη. Ό,τι χρειαστείς είμαστε εδώ να σε στηρίξουμε!
yannaki
Τακτικό μέλος

Registered: 7/12/10
Member Is Offline

Mood: Αισιόδο !!!!
Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 23:01

Καμηλοπαρδαλίτσα όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Λίγη υπομονή ακόμα και να δεις που όλα θα περάσουν. Χαίρομαι που μας έγραψες γιατι δε στο κρύβω πως είχαμε ανησυχήσει. Περαστικά και όλα θα πάνε καλά!

Join our Weight Loss Forum Community Today!
http://www.weight-loss-center.net/weight-loss-tickers/uploads/tickers/3315ea1ada5cffa.png
OSANAMA
Τακτικό μέλος

Registered: 2/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 5/8/11 στις 23:35

όλα θα περάσουν Giraffe περαστικά!!!!!
Alina
Τακτικό μέλος

Registered: 20/4/11
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/8/11 στις 10:44

Giraffe ευχομαι γρηγορη αναρωση κ με το καλο να πας στο σπιτακι σου

http://www.ticker.7910.org/wa__65__02Sc00000amBMTEwOGh8MDAwMDU1NGRhfHlvdXIgdGV4dA.gif
 Pages:  1  ..  257  258  259  260  261  ..  484

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top