Eating Disorders Last active: Never
Not logged in [Σύνδεση - Register]
Go To Bottom

Thin positive: Μυστικά ελέγχου της πείνας και της διατροφής
Διατίθεται στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Αναλυτικές Πληροφορίες - Παραγγελία

Printable Version | Subscribe | Add to Favorites  
 Pages:  1  ..  9  10  11  12  13  ..  218
Author: Subject: τρίωρα & τριάδες γευματων
badgirl11
Θαμώνας

Registered: 7/3/10
Member Is Offline

Mood: καλυτερα
Warnings:
This Member Has No Warnings

[*] posted on 6/4/11 στις 14:54

οκ τελεια! ετσι το φανταζομουν αφου δεν εχουν ακρετη πρωτεινη τα οσπρια...
να ρωτησω κατι αλλο, επειδη τις τριαδες τις εκανα παντα αυτοσχεδια, εχουμε καποιο συγκεκριμενο πλανο? 'η κανω ο,τι θελω αρκει ναναι τριαδα κ σωστες θερμιδες στο συνολο?

ΥΓ το βραδυ θα δω τι θα φαω γιατι θα γυρισω μεσανυχτα κ αναγκαστικα θθα φαω απεξω...

http://www.ticker.7910.org/wa__82.5__02CN00000g41NzE2NDhvfDk4ODc3NzRqYXwmIzk0NjsmIzk1OTsmIzk3MzsmIzk2NDsmIzk0NTs.gifμου λειπεις
View user's profile View All Posts By User U2U Member
ria
Θαμώνας

Registered: 24/3/05
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 15:08

κοίτα κι εγω αυτοσχέδια τις κάνω... για τις ποσότητες εχω σκονάκι τα προγραμματα του διαιτολόγου που πήγαινα παλιότερα ο οποίος μου έκανε τριάδες....

π.χ.
σπανακόρυζο με τυρί είναι γευμα που εχει τριάδα (1 1/2 φλ. σπανακόρυζο) και 80γρ απαχο τυρί

ή 2 κουτάλες φακές μαζί με 1 κονσέρβα τόνο σε νερό

ή ενα μέτριο στήθος κοτόπουλο ψητό + 1 φλ ρύζι άγριο ή κριθαράκι + σαλάτα΄

κτλ...

και για βράδυ

φρούτο με αμύγδαλα ή σαλάτα + παξιμάδι μικρο με 2 καλαμάκια κοτόπουλο

φρούτο με αμύγδαλα ή σαλάτα + 1 μέτρια πατάτα ψητή + 1/2 μερίδα ψάρι ή κοτόπουλο ή χοιρινό

γάλα ή 1 γιαούρτι + 1/2 φλ δημητριακά + 1-2 φρούτα + 5 αμύγδαλα

κτλ.....

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 18:57

ναι καταλαβα σευχαριστω Ρια μου, εγω δεν εχω απτο διαιτολογο καθολου τριαδες, μαλιστα ειχε την ταση να μου βαζει παντα πχ 1 φρουτο
(που μετα στις bb διατροφες καταλαβα οτι ειναι λαθος).
Ετσι ετρωγα απο μονη μου πχ 1 φρουτο κ 1 κομ. τυρι.
Τεσπα εμπρακτα τωρα:

Σημερα
~πρωι (πολυ αργα) καφε με λιγο γαλα, 1 μπολ φραουλες, 10 φουντουκια
~μεσημερι 500 γρ. φασολαδα, 2 κριμ κρακερ ολικης, 5 ελιες, 100 γρ. ανθοτυρο 10%, 25 γρ. σκουμπρι
~ενδιαμεσο καφε με λιγο γαλα, 10 φουντουκια, 20 σταφιδες
~για βραδυ θα φαω (μεχρι τις 21:00) 300 γρ. φραουλες, 1 γιαουρτι 2%
Συνολο θερμιδων 1600-1650

κατι εχω παθει σημερα με τις φραουλες, ευτυχως εχουν λιγες θερμιδες!
Οσο για τον υπνο κοιμαμαι γυρω μεσανυχτα κ ξυπναω 12 το μεσημερι με το ζορι...η ωρα ξυπνηματος πρεπει ναλλαξει σιγα σιγα...

http://www.ticker.7910.org/wa__82.5__02CN00000g41NzE2NDhvfDk4ODc3NzRqYXwmIzk0NjsmIzk1OTsmIzk3MzsmIzk2NDsmIzk0NTs.gifμου λειπεις
badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 21:02

Κοπελες πως τα πηγα απο τριαδες? σαλατα τακανα? κατι μεχει πιασει με τα ξηροκαρπια κ τις φραουλες σημερα...
παω σπιτι εχει αγωνα, θα πιω σοδα με λεμονι κ παγακια, ειμαι χορτατη, ας φαει ο,τι θελει ο ανδρας μου :smirk:

ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 21:07

μη σκας για τις φράουλες... τριάδες κάνε ακόμη κι αν ξεφύγεις σε ποσότητα στην αρχη... (πωπω πόσα αντιφατικά μηνυματα παίρνουμε εδω μέσα ασι... μην ακους εσυ... χαχαχαχα)
Αυτο που προείπα ήταν οδηγια διατροφολογου κ ψυχολογου... δεν κανω του κεφαλιου μου

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 21:13

οι ποσοτητες ποιες ειναι? αυτο δεν το εχω πιασει...και το κανω τυχαια βεβαια, πιατο δια 3 κανω,
θυμασαι ενα βιβλιο του ζουμπανεα που σου ελεγα? εχει σχεση αυτο? να το ξεθαψω? νομιζω για 3αδες ελεγε...?
που ειναι το ασακι και δεν το ειδα οεο?

ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 21:19

Φυσικά να το ξεθαψεις!!!!! το Ευαγγέλιό μας είναι!!!!!

τις μεριδες τις αναλύει ο Ευάγγελος :love: πολύ παραστατικά....

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 21:22

πωπω να μη το ξερω...!!!ναι φοβερο βιβλιο, κ ελεγα κατι μου θυμιζει κατι μου θυμιζει η τριαδα...
γιατι κι γω καπου το ειχα διαβασει κ το εκανα...α ενεκρινε και ο διαιτολογος μου τοτε που του το ειχα ανφερει, ειχε πει ειναι κορυφη ο ζουμπανεας...

ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 21:24

είναι η αδυναμία μου χωρίς να τον ξέρω τον άνθρωπο.... ναι κι εγω το πιστευω οτι είναι κορυφή...

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 21:27

μεσα σε 2 ραφια βιβλια διαιτοδιατροφων μονο αυτο θυμαμαι κ την ισογλυκαιμικη διατροφη,
απολα κατι πηρα αλλα αυτα ηταν τα τοπ...
και το ρυθμιστε το μεταβολισμο σας με βοηθησε στην ασκηση...ολα τα αλλα οκ, εχουν καλα σημεια αλλα...εν τελει τι θυμασαι κ εφαρμοζεις μακροπροθεσμα ειναι το θεμα.
(τα βιβλια του Βενουτο επισης ευαγγελια, δεν τα συγκρινω καν με ελληνικα...)

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 22:30

Quote:
Originally posted by badgirl11
Σημερα
~πρωι (πολυ αργα) καφε με λιγο γαλα, 1 μπολ φραουλες, 10 φουντουκια
~μεσημερι 500 γρ. φασολαδα, 2 κριμ κρακερ ολικης, 5 ελιες, 100 γρ. ανθοτυρο 10%, 25 γρ. σκουμπρι
~ενδιαμεσο καφε με λιγο γαλα, 10 φουντουκια, 20 σταφιδες
~για βραδυ θα φαω (μεχρι τις 21:00) 300 γρ. φραουλες, 1 γιαουρτι 2%
Συνολο θερμιδων 1600-1650

κ η συνεχεια μολις γυρισα σπιτι (πως θα αποβαλω το συνδρομο γυριζω σπιτι = τρωω??)
1 πιατο φασολαδα μικροτερο απο το μεσημερι, 40 γρ. τυρι με ωμεγα-3, 3 κρισπις ολικης εκ των οποιων το 1 με μαρμελαδα φραουλα χωρις ζαχαρη

παντως κατι παιζει με τα οσπρια κ δε χορταινω, ή τα κανω τοσο λαιτ πια ή ο θερμιδομετρητης λεει ο,τι ναναι...
νινιτες κ καλο ξξημερωμα να εχουμε!

ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 22:35

δε θα πηγαίνεις στη κουζίνα απλό! ....μπανιο, κρεβατι γουτσου γουτσου κ νανι :P
καληνυχτα!

εντιτ : Γιαυτο σου είπα θέλει κρεας το βραδυ... για να μην πεινάς κ φας το συμπαν μετα... γενικά είναι τριάδες-τριωρα και συνδιασμός μεσημεριανου με βραδινου ....
κι εγω με τα όσπρια το ίδιο παθαίνω ασε!!!

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 22:39

χαχαχαχ ειναι μια λυση και αυτο αλλα...πρεπει κ να του ζεσταινω φαγητο κ να κρυβω φαγητο κτλ κτλ...
ασε σκεφτομαι οταν σχολαω 2 το βραδυ τι θα κανω!
μαλλον στρεσαριστηκα κ με τις θερμιδες κ την αβεβαιοτητα με τα οσπρια, οποτε δεν θα θερμιδομετρω για λιγο, τελευταιο γευμα το αργοτερο 9μιση καθε βραδυ, βραδυνη νηστεια κ ο,τι γινει.
Το αλατι κακως ξαναρχισα...+2 κιλα με τη μια :(
ax bax ξαναβαχ

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 22:41

αχ διαβασα το εντιτ τωρα...θα διαβασω και το βιβλιο το πρωι για λιγο να τα φρεσκαρω, εχεις δικιο...αντε να δουμε, αυτο το 90 παλι εδω μου εχει κατσει. σε 15 μερες ζυγισμα...με ή χωρις αλατι, με ή χωρις τσιγαρο!

ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 22:43

να το ζεστάνει μόνος του... οσο εσυ θα παρφουμάρεσαι ρε!! :starhit:

Αμάν αυτοί οι άντρες, τα θέλουν ολα από τα χεράκια μας ..κ να είμαστε κ περιποιημένες κ ομορφες. Εμ κύριέ μου δεν γίνεται ταυτόχρονα κ κυρά και δούλα!

badgirl11
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 22:48

καλα μας κοβω με φουρνο μικροκυματων συντομα, αν κ δε τους παω.
μαγειρευω τρωω (εκεινος δε τρωει μεσημερι) κ το βραδυνο πιατο του του το εχω ετοιμο να το βαλει στο φουρνακι.
Θα δω τι στο καλο θα κανω... 1-1
απο αυριο διορθωνω ωραρια υπνου, εγερτηριο 7μιση. τι κανεις εσυ μεσα μικρο? εχει τοσα καλα η τιβι...

ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 6/4/11 στις 23:15

την τιβι δεν την ανοιγω καθόλου... ψάχνω ταυτόχρονα πληροφορίες για ένα project που έχω αναλάβει στη δουλεια.... Θα πάω για νάνι όμως σε λίγο γιατί είμαι χώμα

lessing
Θαμώνας

Registered: 8/9/10
Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 00:05

ΒΑD GIRL,θα σε βοηθησει πολυ να εχεις ενα ημερολογιο διατροφης κ να γραφεις καθε μερα τι τρως.Εγω εχω ενα ντοσιε κ μεσα εχω σελιδες με την καθε μερα.Πανω πανω γραφω με ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΜΕΓΑΛΑ γραμματα:ΜΑΣΑΩ ΑΡΓΑ και σε καθε σελιδα γραφω πρωινο σνακ μεσημεριανο σνακ βραδυνο κ καμμια φορα σνακ και τις ωρες που τα τρωω.Προσπαθω να περπαταω τουλαχιστον 5 φορες τη βδομαδα με μινιμουμ μιση ωρα τη μερα κ φροντιζω να πινω 1,5 λιτρο νερο τη μερα κ οταν ειμαι εξω κουβαλαω κ το μπουκαλι.
Οταν φευγεις απο το σπιτι σου θα φευγεις εφοδιασμενη με μια μπαρα δημητιακων κ ενα φρουτο φρεσκο η 2-3 ξερα,η/μια χουφτα αναλατους ξηρους καρπους με ενα φρουτο ξηρο η φρεσκο η/2-3 μπισκοτακια digestive με το γνωστο φρουτο ξηρο η φρεσκο.Επισης μπορεις αντι για φρουτο να πιεις χυμο.Αν τρως τα σνακ σου 3 ωρες μετα το πρωινο κ 3 ωρες μετα το μεσημεριανο θα εισαι σουπερ.
Στην αρχη τωρα εμενα με βοηθαει να σημειωνω την ωρα των γευματων κ των σνακ,το ποσο νερο εχω πιει κ τι σωματικη δραστηριοτητα εχω κανει.Ακομα κ ενα μισαωρο περπατημα καθε μερα μια χαρα ειναι.
Το σημαντικο ειναι να μην ασχολεισαι με τη ζυγαρια κ να σκεφτεσαι οχι οτι κανεις διαιτα αλλα οτι τρως υγειινα.
Να θυμασαι οτι τα αμυλα ειναι ολικης αλασεως,κ στον καφε σου μπορεις να βαλεις μαυρη ζαχαρη η μελι.
Αν εισαι εξω πολλες ωρες κ πας σε μια καφετερια αν εχεις μαζι σου τη μπαρα των δημητριακων παραγγελνεις κ ενα χυμο φυσικο κ εχεις ετοιμο το σνακ σου!!! Πολυ καλο πριν τον υπνο ειναι ενα χαμομηλι οχι σκετο αλλα με μια κουταλια μελι.Γενικα τα αφεψηματα κανουν πολυ καλο τσαγια βουνου,μεντα,κ.λ.π.Ακομα κ το starbacks εχει τετοια.Επισης ολα τα καρυκευματα στο φαγητο.Να φανταστεις οτι στην Αγγλια θεωρουνε σουπερ τροφη το κρεμμυδι που εδω σε μας στην Ελλαδα ειναι αναποσπαστο κομματι της διατροφης μας.
Αυριο θα γραψω ιδεες για σνακ.Α!Μην ξεχασω!Αν οι ξηροι καρποι σου πεφτουν λιγο δυσπεπτοι,αν τους μουσκεψεις σε νερο θα ειναι καλυτερα.Μπορεις να φτιαξεις κ γλυκα με βρωμη η μαυρο αλευρι με ξηρους καρπους κ φρουτα κ να τα εχεις σαν σνακ μικρα κομματακια.Αν σου αρεσει το κουακερ το πρωι,σε γαλα μπορεις να βρασεις βρωμη κ απο πανω να χτυπησεις στο μουλτιμουλινετα ξηρους καρπους με 2 μπισκοτακια νταιτζεστιβ, που θα γινουν τριμματα.Βαζεις αν θες κανελλα,μελι κ κοβεις οτι φρουτο σου αρεσει μεσα.Εξαιρετικο πρωινο .Αλλα μπορεις να το φας για μεσημερι αν θες.Μπορεις να αλλαζεις πρωινο με μεσημεριανο η μ βραδυνο η να τρως το ιδιο μεσημ.με βραδυνο εφοσον ειναι τριαδα.Ακομα κ ενα τοστ μπορει να γινει τριαδα αρκει να εχει μαυρο ψωμι πολλη ντοματα η μαρουλι,κ τυρι με γαλοπουλα.
Θα δεις στην πορεια ποσο ευχαριστα θα αισθανεσαι κ καθολου πεινα!

http://www.ticker.7910.org/wg__91__02y900000g41NDA1aHwxMDE0MTl6fEEuVCYjOTYxOyYjOTUzOyYjOTQ1OyYjOTQ4OyYjOTQ.gif
ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 00:09

:) είσαι φοβερή !!! σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες!!!!

lessing
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 01:12

Oποτε η ραχοκοκαλια:Τρωμε 5 γευματα τη μερα.Αυτο δεν σημαινει οτι στρωνουμε 5 φορες το τραπεζι.Τα 3 κυρια γευματα ειναι τριαδες κ τα τρωμε ανα 6 ωρες.Και τα 2 ειναι δυαδες κ τα τρωμε καθε 3 ωρες μετα το πρωινο κ μετα το μεσημεριανο.
Τριαδες:Πρωτεινη-σαλατα-αμυλο(ολικης αλεσης)
Δυαδες:Αμυλο-φρουτο
Και για να ξερουμε γιατι κανουμε οτι κανουμε:Οι τροφες αυτες σαν συνδιασμοι μας δινουν τη σεροτονινη που μας κανει να αισθανομαστε ευεξια κ κορεσμο κ τα 5 αυτα γευματα μας κραταν το ζακχαρο σταθερο κατα τη διαρκεια της μερας ετσι δεν παθαινουμε υπογλυκαιμια κ δεν πειναμε.
Μασαμε ΑΡΓΑ για να απορροφησουμε ολα τα θρεπτικα συστατικα.
Αυτη ειναι μια περιληψη.Ειναι απλο ευχαριστο κ το μονο που χρειαζεται ειναι μια οργανωσουλα να μη βγαινουμε εκτος σπιτιου για πολλες ωρες χωρις σνακ (τη μπαριτσα μας των δημητριακων κ 2 αποξηραμενα φρουτα).

http://www.ticker.7910.org/wg__91__02y900000g41NDA1aHwxMDE0MTl6fEEuVCYjOTYxOyYjOTUzOyYjOTQ1OyYjOTQ4OyYjOTQ.gif
ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 01:20

:) lessing... αχ βρε lessing !!!

lessing
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 01:20

Ξεχναμε τα ψυχαναγκαστικα ζυγισματα των τροφων -με την απλη μεθοδο δεικτη-αντιχειρα μετραμε την ποσοτητα.Αν θελετε πειτε μου να το ξαναγραψω.
Ξεχναμε κ τη ζυγαρια.Ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα μετραμε με μεζουρα τη μεση μας .Αν θελουμε να ζυγιστουμε καθε 15 ενταξει αλλα να θυμομαστε οτι η ζυγαρια δεν ειναι ενδεικτικη.Ενας ανθρωπος που τρωει σωστα κ γυμναζεται εχει αλλη κατανομη του λιπους απο καποιον με ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙΛΑ που κανει καθιστικη ζωη κ δεν περιλαμβανει στη διατροφη του κ τα 3 ειδη τροφης.

ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 01:32

Quote:
Originally posted by lessing
Ξεχναμε τα ψυχαναγκαστικα ζυγισματα των τροφων -με την απλη μεθοδο δεικτη-αντιχειρα μετραμε την ποσοτητα.Αν θελετε πειτε μου να το ξαναγραψω.
Ξεχναμε κ τη ζυγαρια.Ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα μετραμε με μεζουρα τη μεση μας .Αν θελουμε να ζυγιστουμε καθε 15 ενταξει αλλα να θυμομαστε οτι η ζυγαρια δεν ειναι ενδεικτικη.Ενας ανθρωπος που τρωει σωστα κ γυμναζεται εχει αλλη κατανομη του λιπους απο καποιον με ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙΛΑ που κανει καθιστικη ζωη κ δεν περιλαμβανει στη διατροφη του κ τα 3 ειδη τροφης.

ria has attached this image:
theos.gif - 2.9kb

lessing
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 01:41

Ρια μου αν δεν ησουνα εσυ να βαλεις το θεμα δεν θα ειχα ασχοληθει ποτε με τις 3αδες!:love:

ria
Θαμώνας

Member Is Offline

Warnings:

[*] posted on 7/4/11 στις 01:47

βασικά νομίζω όλο το σύμπαν συνετέλεσε στο να ασχοληθείς με τις τριάδες!!! και πολύ χαίρομαι !!! ειλικρινά!!! :love:

Pages:  1  ..  9  10  11  12  13  ..  218

Διατροφική νοημοσύνη: Η απάντηση στη βουλιμία, την πολυφαγία και την παχυσαρκία  Στο βιβλιοπωλείο Ψυχολογίας του E-Psychology.gr
Διαβάστε Αναλυτικά

Go To Top